Marsz Legionistów Łotewskich w Rydze

16-marca-2015-RygaŁotewscy nacjonaliści upamiętnili tradycyjnie 16 marca, uważany za Dzień Legionistów Łotewskich. Tego dnia w 1943 r. z rozkazu Adolfa Hitlera utworzono tamtejszy oddział Waffen SS. Manifestacja rokrocznie wzbudza duże kontrowersje i jest oprotestowana przez działaczy lewicy i rosyjskiej mniejszości na Łotwie.

W manifestacji wzięło udział ponad 1,5 tys. osób, które rozpoczęły swoją demonstrację pod Katedrą św. Jana w centrum Rygi. Nacjonaliści i żyjący weterani Legionu Łotewskiego Waffen SS przeszli w milczeniu przez ryski bulwar, a milczący przemarsz zakończył się pod Pomnikiem Wolności, gdzie śpiewano hymn i łotewskie pieśni patriotyczne. Oprócz weteranów i sympatyków łotewskiego nacjonalizmu, na czele marszu szli politycy trzeciej co do wielkości partii Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā apvienība), a także goście z Estonii i Litwy.

Organizatorzy podkreślali, że ich celem było uczczenie bojowników mających walczyć w trakcie II Wojny Światowej o niepodległość Łotwy. Część z uczestników manifestacji miała ze sobą transparenty takie jak „Nie dla nazizmu, komunizmu i imperializmu” czy „Śmierć okupantowi”.

Na trasie przemarszu nie zabrakło przeciwników nacjonalistów. Zarzucali oni organizatorom, że promują nazizm i szowinizm, a także milczą o zbrodniach na ludności żydowskiej, dokonywanych przez żołnierzy Waffen SS. Kilkadziesiąt osób wywodziło się z organizacji antyfaszystowskich i reprezentujących łotewskich Rosjan, a obecny był także dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala, Efram Zuroff.

Policja nie odnotowała większych incydentów, poza próbą zakłócenia marszu ze strony jednej osoby, a także lotem dziennikarskiego drona, którego nie zgłoszono ryskiej administracji.

Źródła:

http://www.diena.lv/latvija/zinas/papildinats-14-21-foto-un-video-pie-brivibas-pieminekla-nolikti-ziedi-gajiens-aizvadits-bez-starpgad-14091226

http://www.delfi.lv/news/national/criminal/uz-latvijas-robezas-aptureti-vairaki-16marta-pasakumu-provokatori.d?id=45698464

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s