Tomáš Vandas ponownie przewodniczącym czeskiego DSSS

dsss-zjazd-2015Czeska Robotnicza Partia Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti) wybrała swoje nowe władze. Kolejne dwa lata przewodniczącym DSSS będzie jej dotychczasowy szef, Tomáš Vandas. Nacjonaliści zapowiadają, że ich głównym celem będzie ograniczenie wpływów wicepremiera i miliardera Andreja Babiša, mającego prowadzić do „berlusconizacji” czeskiej sceny politycznej.

Dzień przed kongresem nieznani sprawcy wybili szyby w budynku, gdzie w sobotę odbywał się zjazd nacjonalistów. Organizatorzy uznali atak za celowe działanie, mające nie doprowadzić do przeprowadzenia kongresu. Burmistrz dzielnicy Pragi gdzie odbywała się impreza, polecił policji zabezpieczyć miejsce spotkania, w obawie przed ewentualnym naruszeniem porządku publicznego.

W trakcie zjazdu wybrano nowe władze partii. Przewodniczącym DSSS został ponownie Tomáš Vandas, na którego zagłosowało 90 z 92 delegatów. Sekretarzem wybrano Jiříego Štěpánka, a wiceprzewodniczącymi Jiříego Froněka i Svatopluka Černýego. Partia określiła też swoje priorytety programowe na najbliższy czas.

Nacjonaliści chcą przede wszystkim podjąć temat walki z islamizacją Czech, bowiem wyznawcy tej religii coraz częściej wzbudzają obawy i kontrowersje na terenie kraju, zwłaszcza w Pradze i Teplicach, gdzie jest ich najwięcej. Poza tym partia niepokoi się rosnącymi wpływami Andreja Babiša z liberalnego ruchu ANO 2011. Partia czeskiego miliardera jest obecnie najpopularniejszym ugrupowaniem w Czechach, zawdzięczając swoje poparcie należącemu do niego koncernowi medialnemu. DSSS opowiada się również za przeprowadzeniem referendum, w którym Czesi zdecydowaliby, czy chcą być nadal częścią Unii Europejskiej.

DSSS powstało formalnie w 2004 r., jednak od 2010 r. występuje jako następczyni zdelegalizowanej przez sąd Partii Robotniczej (DS).

Źródła:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/306574/ten-pravy-pro-krajni-pravici-dsss-povede-i-nadale-vandas.html

http://www.denik.cz/z_domova/nekdo-poskodil-budovu-kde-se-ma-konat-sjezd-dsss-20150307.html

http://www.denik.cz/z_domova/dsss-povede-i-nadale-dosavadni-predseda-tomas-vandas-20150307.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s