Premier Francji zaniepokojony popularnością Frontu Narodowego

vallsSocjalistyczny premier Francji nie kryje obaw przed ewentualną wygraną Frontu Narodowego (Front National). Manuel Valls rozpoczął kampanię przeciwko narodowcom dwa tygodnie przed wyborami do rad stu departamentów, a więc odpowiedników polskich powiatów. Jego zdaniem, Front może zwyciężyć w wyborach prezydenckich w 2017 roku, co jego zdaniem doprowadzi do „rozbicia” Francji.

Premier Francji udzielił wywiadu państwowej telewizji, wyrażając obawę, że FN osiągnie „bezprecedensowy wynik” w wyborach, które odbędą się 22 i 29 marca. Wskazują na to sondaże, w których partia Marine Le Pen zdecydowanie prowadzi i najprawdopodobniej zwycięży drugi raz z rzędu, po ubiegłorocznym sukcesie w elekcji do Parlamentu Europejskiego. Zwycięstwo narodowców dla socjalisty może oznaczać „rozbicie kraju”, choć po złym wyniku lewicy nie zamierza on podawać się do dymisji.

Valls wezwał za to Francuzów do „zajęcia się” kandydatami Frontu, bowiem jego zdaniem część z nich może nawet nie wiedzieć, iż są zgłoszeni do wyborów. Szef rządu twierdzi też, że niemal każdego dnia w prasie pojawiają się doniesienia o ” antysemickich, rasistowskich, seksistowskich i homofobicznych” uwagach ze strony działaczy Frontu. Valls zaapelował do Francuzów, aby w związku z tym „przebudzili swoje sumienia”.

Lider Partii Socjalistycznej stwierdził także, iż nie chce piętnować francuskich obywateli głosujących na narodowców, ale powinni oni pamiętać o ofiarach terrorystycznych ataków ze stycznia. Mieli oni bowiem zginąć za wolność słowa i demokrację, które mają nie być wartościami podzielanymi przez partię Le Pen. Valls wyraził również żal z powodu podziałów wśród lewicy, wystawiającej konkurencyjnych wobec siebie kandydatów.

Francuski premier gotów jest natomiast rozmawiać z centroprawicowym UMP. Valls uważa, że jego ugrupowanie i partia Nicolasa Sarkozy’ego różnią się, jednak zgadzają się w kwestiach zasadniczych. Chodzi tutaj przede wszystkim o słynny „front republikański” przeciwko kandydatom narodowców. Lider socjalistów zapowiedział już, że w zbliżających się wyborach, jego partia będzie popierać kandydatów UMP jeśli w drugiej turze będą konkurować z przedstawicielem narodowców.

Źródła:

http://www.lefigaro.fr/politique/le-scan/citations/2015/03/08/25002-20150308ARTFIG00054-manuel-valls-j-ai-peur-que-mon-pays-se-fracasse-contre-le-fn.php

http://www.lepoint.fr/politique/valls-j-ai-peur-pour-mon-pays-qu-il-se-fracasse-contre-le-fn-08-03-2015-1911126_20.php

1 thought on “Premier Francji zaniepokojony popularnością Frontu Narodowego

  1. Pingback: Front Narodowy odpowiada premierowi Francji | Europejskie Nacjonalizmy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s