Marsz pamięci Mikisa Mantakasa w Rzymie

mantakas-2015Nacjonaliści z całej Europy uczcili w ubiegłą sobotę w Rzymie pamięć Mikisa Mantakasa. Dokładnie 28 lutego minęła bowiem 40 rocznica śmierci greckiego nacjonalisty, który jako działacz młodzieżówki Włoskiego Ruchu Społecznego został zamordowany nieopodal jego siedziby, przez grupę bojówkarzy skrajnej lewicy.

Jak co roku, osoby chcące uczcić pamięć Mantakasa zebrały się na Placu Cola di Rienzo w Rzymie, aby następnie przejść w pochodzie na Plac Risorgimento, gdzie niecały kilometr od historycznej siedziby Włoskiego Ruchu Społecznego (Movimento Sociale Italiano, MSI), śmiertelnie raniono jednego z męczenników europejskiego narodowego radykalizmu. Przed manifestacją na murach obu placów pojawiły się napisy, upamiętniające postać Mantakasa.

Na czele demonstracji szli przedstawiciele Gioventù Nazionale czyli obecnej młodzieżówki partii Bracia Włosi – Sojusz Narodowy (Fratelli d’Italia – Alleanza Nazionale). Trzymali oni portret Mantakasa, a także flagi włoską i grecką, między które to państwa dzielił życie młody student. Pozostali uczestnicy manifestacji szli z pochodniami, a poza nacjonalistami z Włoch i Grecji, pojawili się także Belgowie, Hiszpanie, Niemcy i Węgrzy.

Marsz Pamięci zakończył się w miejscu, gdzie Mantakas został postrzelony w głowę. W miejscu gdzie znajdowało się biuro MSI, złożono kwiaty, zapalono znicze i postawiono portret grecko-włoskiego aktywisty.

mantakas-2015-2

mantakas-2015-3

mantakas-2015-4

Źródło: http://www.xryshaygh.com/en/view/memory-of-mikis-mantakas-2015-present

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s