CasaPound Italia na manifestacji Ligi Północnej w Rzymie

lega-nord-28.02.2015Włoscy nacjonaliści z CasaPound Italia uczestniczyli w ubiegłą sobotę, w dużej ogólnokrajowej manifestacji Ligi Północnej (Lega Nord). Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w Rzymie przeciwko rządom centrolewicowego premiera Matteo Renziego, którego podczas wiecu nazywano sługą Brukseli.

Demonstracja odbyła się pod hasłem „Renzi do domu”, jednoznacznie wyrażającym stosunek jej uczestników do rządu centrolewicowej Partii Demokratycznej i jej lidera, nazywanego pionkiem Brukseli. Podczas manifestacji krytykowano przede wszystkim walutę euro, którą lider Ligi Matteo Salvini nazwał „zbrodnią przeciwko ludzkości” i „walutą przestępczą”. Nacjonalistom nie podoba się też polityka imigracyjna rządu, a przede wszystkim brak jego działań przeciwko napływowi uchodźców z Libii i Tunezji, dopływających najczęściej do słynnej już wyspy Lampedusa.

Wśród 50-tysięcznej grupy zwolenników ugrupowania kojarzonego jak dotąd z północną częścią Włoch, pojawili się też przedstawiciele ugrupowań nacjonalistycznych. Najbardziej widoczna i skupiająca uwagę mediów była grupa działaczy CasaPound Italia. Wiceprzewodniczący CPI, Simone Di Stefano był natomiast jednym z mówców w trakcie wiecu. W swoim przemówieniu poruszył temat napływu imigrantów, przekonując, że to Włosi powinni mieć pierwszeństwo w szpitalach i innych usługach państwowych, natomiast dla cudzoziemców nie ma już miejsca. Dodał, iż podczas marszu narodził się wielki projekt polityczny, który zmusi do ustąpienia premiera Renziego. Warto przy tym wspomnieć o stworzeniu przez CPI ruchu „Suwerenność” (Sovranità), mającego wspierać lidera LN, Salviniego.

W wywiadach udzielonych po manifestacji, Di Stefano określał Salviniego jako naturalnego politycznego lidera przeciwników Unii Europejskiej. Jego program opiera się bowiem na trzech filarach, jakimi są sprzeciw wobec euro, zatrzymanie imigracji i interes Włochów stawiany na pierwszym miejscu. Z podobnego powodu na demonstracji zjawili się przedstawiciele narodowo-konserwatywnych Braci Włochów – Sojuszu Narodowego (Fratelli d’Italia – Alleanza Nazionale), na czele z ich przewodniczącą, Giorgią Meloni.

lega-nord-28.02.2015-2

lega-nord-28.02.2015-3

lega-nord-28.02.2015-4

lega-nord-28.02.2015-5

Źródła:

http://www.intelligonews.it/salvini-di-stefano-cpi-sabato-e-nato-un-fronte-popolare-andremo-al-ballottaggio-con-renzi/

http://www.ilprimatonazionale.it/politica/roma-migliaia-piazza-con-lega-e-sovranita-aggiornamenti-tempo-reale-18042/

http://www.romatoday.it/politica/manifestazione-salvini-roma-come-e-andata.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s