Jobbik ostrzega przed dalszą redukcją suwerenności Węgier

jobbik-logo-2Węgierski Jobbik konsekwentnie zwraca uwagę na negatywne skutki, jakie niesie ze sobą ewentualne podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Nacjonaliści uważają, iż Węgry zostałyby pozbawione resztek suwerenności, bowiem państwo mogłoby być pozywane do sądów przez międzynarodowe korporacje.

Odpowiadający za politykę zagraniczną w partii, Márton Gyöngyösi, uważa negatywne skutki umowy za przemilczane, mimo ich szkodliwości dla węgierskich interesów narodowych. Parlamentarzysta Jobbiku używając porównania, stwierdził, że Węgry wstępując do UE zostały „połknięte przez duże ryby drapieżne”, a teraz one będą „pożarte przez dużo większe orki”, czyli tym samym pozycja Węgier będzie dwa razy niższa niż dotychczas.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jeden z zapisów negocjowanego porozumienia, dotyczący rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorami i państwem. Zakłada on, że międzynarodowa korporacja będzie mogła wejść na drogę sądową z państwem, jeśli uzna obowiązujące w nim przepisy za szkodliwe dla swych interesów biznesowych. Może to dotyczyć zwłaszcza regulacji prawnych dotyczących zakazu hodowli żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) na Węgrzech, czy sprzeciwu Rumunii wobec użycia cyjanku w procesie wydobycia złota w kopalni Verespatak. Teoretycznie, firmy zainteresowane obiema inwestycjami, mogłyby pozwać przed sąd oba kraje.

Gyöngyösi uważa negocjowane porozumienie za egzekucję międzynarodowych interesów międzynarodowych, bowiem USA nigdy nie podpisałoby umowy sprzecznej z interesami ponadnarodowych koncernów. Polityk jako przykłady podał protokół z Kioto, Konwencję Sztokholmską czy porozumienia z Bazylei, których z powodu konfliktu interesów Amerykanie nie podpisali. Dodał przy tym, że unijno-amerykańskie porozumienie jest negocjowane za zamkniętymi drzwiami, co stoi w sprzeczności z zasadami UE i ogólnymi normami demokracji. Jobbik jest również zdania, iż podpisanie umowy o wolnym handlu miałoby decydujący wpływ na likwidację węgierskiej suwerenności narodowej. Gyöngyösi podał konflikt na Ukrainie jako przykład niezdolności egzekwowania własnych interesów przez Unię Europejską, więc i w przypadku negocjowanego porozumienia, Unia podporządkuje wszystkie państwa członkowskie amerykańskim interesom.

Europoseł Zoltán Balczó zwraca natomiast uwagę na presję ze strony amerykańskich producentów żywności, i firm zajmujących się biotechnologią. Ma ona na celu liberalizację europejskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa w zakresie żywności, aby Amerykanie mogli rozwijać GMO także na rynku europejskim. Balczó twierdzi, że zarówno zapisy węgierskiej konstytucji i unijnych dokumentów, nie dają gwarancji bezpieczeństwa przed roślinami GMO. Sprawozdanie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności może bowiem uchylić krajowe przepisy, jeśli dane państwo nie przedstawi wystarczających argumentów do obrony swojego stanowiska. Tym samym może dojść do sytuacji prawnej, w której parlament Węgier nie będzie miał żadnych możliwości zablokowania produkcji GMO.

Nacjonaliści upatrują więc prawdziwego interesu narodowego nie w regulacjach przyjętych przez parlament, ale w odrzuceniu projektu umowy przez całą Unię Europejską.

Źródło: http://jobbik.com/further_damage_to_hungarys_sovereignity

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s