Estońscy narodowcy uczcili Dzień Niepodległości

estonia-niepodleglosc-2015Organizacja młodzieżowa Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE), zorganizowała we wtorek 24 lutego manifestację upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Estonię w 1918 roku. Przeciwko pochodowi protestowało Centrum Szymona Wiesenthala, a na miejscu w Tallinie pojawił się dyrektor tej instytucji, Efraim Zuroff.

Demonstracja rozpoczęła się na Placu Wolności w centrum Tallina. Nacjonaliści z Estonii, ale także Litwy, Łotwy i Szwecji przeszli następnie w pochodzie z pochodniami przez Stare Miasto, aby zakończyć go na Placu Niepodległości. Organizatorzy podkreślali, że po udanej pierwszej edycji w zeszłym roku, chcą oni uczynić z tej manifestacji nową tradycję na estońskiej scenie politycznej. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Estonia dla Estończyków”.

Pochodowi przyglądał się dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie, Efraim Zuroff. „Łowca nazistów” powiedział mediom, że manifestacja jest wymierzona w mniejszości żyjące w Estonii od lat (Rosjanie stanowią jedną czwartą mieszkańców kraju), a w państwach bałtyckich rozprzestrzeniają się rasistowskie poglądy. Zuroff tydzień wcześniej obserwował także marsz nacjonalistów na Litwie.

Z żydowskim aktywistą miał rozmawiać lider EKRE, Mart Helme. Twierdził on, że manifestacja nie jest wymierzona w nikogo, ale czci jedynie pamięć estońskich patriotów. Zuroff natomiast ulega stereotypom wieloletniej radzieckiej propagandy.

estonia-niepodleglosc-2015-2 estonia-niepodleglosc-2015-3 estonia-niepodleglosc-2015-4 estonia-niepodleglosc-2015-6

 

estonia-niepodleglosc-2015-5

Źródła:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-fotod-ja-video-ekre-provokatiivne-torvikurongkaik-toi-kohale-vene-meedia-ja-natsikutt-zuroffi?id=70870337

http://www.ekre.ee/sinine-aratus-korraldab-vabariigi-aastapaeval-tallinnas-torvikurongkaigu/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s