Nacjonaliści uczcili Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego w Kownie

dzień-odrodzenia-litwy-2015Już po raz piąty, nacjonaliści z Litewskiego Związku Młodzieży Narodowej (Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga, LTJS) zorganizowali manifestację w Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego. Tym razem na ulicach Kowna pojawiło się blisko 2 tysiące osób, skrytykowanych jak zwykle przez organizacje żydowskie.

Demonstracja rozpoczęła się tradycyjnie w Parku Pokoju, aby następnie przejść na Plac Ratuszowy. Na ulicach Kowna pojawiły się również duże siły policyjne, choć w tym roku zabrakło protestów organizowanych przez „antyfaszystów”.

Demonstranci przeszli pod hasłami sprzeciwu wobec kolonizacji Litwy przez Zachód i Wschód, co zagraża przyszłości litewskiej młodzieży. Drugim motywem przewodnim było poparcie dla ukraińskiej armii, walczącej z rosyjskimi powstańcami w Donbasie, stąd na manifestacji pojawiły się flagi Ukrainy oraz okrzyki sławiące ten kraj. Lider organizatorów, Julius Panka podkreślał, że litewscy nacjonaliści jako pierwsi w 2008 r. popierali Gruzję w jej walce z rosyjskimi wojskami,dlatego również obecnie pozostają w stałym kontakcie z ukraińskimi bojownikami.

Manifestacja tradycyjnie spotkała się z krytyką ze strony Centrum Szymona Wiesenthala, a także środowisk żydowskich na Litwie. Efraim Zuroff z CSW zapowiedział złożenie pozwu w sprawie okrzyków „Litwa dla Litwinów”.

dzień-odrodzenia-litwy-2015-4 dzień-odrodzenia-litwy-2015-3 dzień-odrodzenia-litwy-2015-2

 

dzień-odrodzenia-litwy-2015-5

 

Źródła:

http://alkas.lt/2015/02/16/tautinis-jaunimas-vasario-16-aja-vel-pazymejo-eitynemis-video/

http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/kauno-centre-nusidrieke-patriotiniu-eityniu-kolona-201502161448.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s