Jobbik przeciwko zamianie Europy w kolonię USA

jobbik-logo-2Jobbik wezwał węgierski rząd, do zaprzestania uczestnictwa tego kraju w rozmowach pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, dotyczącymi podpisania umowy o wolnym handlu. Nacjonaliści zauważają, że przedstawiciele rządzącego Fideszu w ostatnich tygodniach krytykowali stan negocjacji transatlantyckich, lecz jednocześnie lider frakcji parlamentarnej tej partii, stwierdził, że nie widzi niczego złego w samej umowie. Jobbik uważa, iż rząd powinien zrezygnować z tej nowomowy i wycofać swoje uczestnictwo z dalszych prac nad dokumentem.

Poseł Márton Gyöngyösi stwierdził, że ani Węgry ani Europa nie skorzystają na tym porozumieniu. Wyzwaniem obecnych czasów jest natomiast to, czy Unia Europejska obroni swoją suwerenność, czy też stanie się kolonią USA. Brak niezależnej polityki UE obnażył już konflikt na Ukrainie, gdzie Bruksela narażała się na rzecz interesów USA, traktujących Europę jako swoją geostrategiczną bazę.

Parlamentarzysta nacjonalistów uważa realizację umowy o wolnym handlu, za utratę przez UE swojej niezależności ekonomicznej na rzecz Waszyngtonu i międzynarodowych amerykańskich koncernów. Choć media skupiają się na kwestii swobodnego przepływu towarów, umowa ma głębsze konsekwencje. Międzynarodowe spory byłyby np. rozstrzygane przy pomocy prywatnych sądów, nastawionych nie na sprawiedliwość, lecz na zysk. Niekontrolowany zalew Europy amerykańskimi produktami, byłby poza tym niekorzystny dla węgierskiego rolnictwa.

Gyöngyösi zauważa, że Bruksela ciągle mówi o przejrzystości, tymczasem negocjacje z USA objęte są ścisłą tajemnicą, a ich rezultaty będą znane dopiero po podpisaniu odpowiednich dokumentów. Jobbik uważa tym samym, iż rozmowy powinny być ujawnione, aby europejskie społeczeństwa mogły ocenić, czy strefa wolnego handlu z USA jest im w ogóle potrzebna.

Źródło: http://www.jobbik.com/eu_become_us_colony

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s