„Swoboda” demonstrowała w rocznicę urodzin Stepana Bandery

bandera-2015Ukraińska „Swoboda” jak co roku zorganizowała manifestacje ku czci Stepana Bandery. Nacjonaliści 1 stycznia obchodzą bowiem rocznicę urodzin swojego legendarnego przywódcy. Z tej okazji działacze „Swobody”, Prawego Sektora i innych grup, przeszli m.in. ulicami Kijowa, Lwowa, Odessy, Równego czy Dniepropietrowska.

Największa demonstracja odbyła się w stolicy Ukrainy. Kilka tysięcy osób zebrało się na Placu Tarasa Szewczenki, skąd przeszli na Plac Majdanu Niepodległości. Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą transparenty z hasłami nacjonalistycznymi i cytatami z Bandery, portrety bojowników UPA oraz pochodnie. Akcja odbyła się pod postulatami sprawiedliwości społecznej i narodowej oraz walki z oligarchami.

Przemawiający lider „Swobody”, Ołeh Tiahnybok powiedział, że Ukraina będzie silna wtedy, gdy społeczeństwo będzie stosować odniesienia do Bandery i oprze porządek publiczny na zasadach ukraińskiego nacjonalizmu. Dodał, że przywódca OUN zawsze określał Moskwę jako głównego wroga, z którym nie można się dogadywać, dlatego osoby odwołujące się do jego spuścizny, walczyły w Donbasie i na Krymie.

Pod podobnymi hasłami odbyły się demonstracje w kilku innych miastach Ukrainy.

Źródło: http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/056010/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s