Gábor Vona o współczesnym Jobbiku i Holocauście

jobbik-rewolucja48-2014-4Przewodniczący węgierskiego Jobbiku, Gábor Vona, udzielił wywiadu portalowi internetowemu HirTV, stacji telewizyjnej związanej z rządzącym Fideszem. Lider narodowców mówi w nim o tym, czym obecnie jest Jobbik, jaką rolę odgrywa Gwardia Węgierska, odpowiadając także na pytania dotyczące kwestii Cyganów i Holocaustu. Tłumaczenie rozmowy po kliknięciu w „czytaj całość”.

HirTV: Jobbik jest radykalną czy skrajnie prawicową partią?

Gábor Vona: Na pewno nie skrajnie prawicową.

Czym jest Jobbik? I czym nie jest?

Jobbik jest partią dążącą do realizacji swojego programu, poprzez zasady parlamentarne. Co dzieje się poza nim, nie jest naszą sprawą.

Niemniej jednak, chcecie zmienić demokratyczne zasady. Nie tak dawno, skrytykował Pan powszechne prawo wyborcze.

Jak tylko będziemy w stanie to zrobić, będziemy zmieniać powszechne prawo wyborcze, będące jednym z filarów demokracji liberalnej, wprowadzając cenzus edukacyjny. Zakończenie edukacji co najmniej na poziomie podstawowym, będzie warunkiem koniecznym, aby otrzymać prawo do głosowania.

W tym czasie [na początku politycznej drogi Jobbiku] mówił Pan, że szufladkowanie przeciwników politycznych jako komunistów, wraz z antysemicką i antycygańską retoryką jest poniżej krytyki. Następnie zrobił Pan jednak dokładnie to samo, co pomogło uczynić z Jobbiku średnią wielkości partię. 

Jeśli chodzi o używanie pojęcia „komunizmu”, nie oznaczało to, że nie uznajemy istnienia komunistów, ale nie było to szufladkowanie wystarczające do konkurowania z lewicą. Co do antysemickiej i antycygańskiej retoryki, uważałem i dalej wierzę, że nie ma potrzeby prowadzić ostrej, wulgarnej polityki rasowej, która prowadzi donikąd i jest mi osobiście obca.

Jak Pan reaguje, słysząc opinię, że „każdy Cygan kradnie, a wszyscy Żydzi oszukują”?

Jak już mówiłem, są to fałszywe uogólnienia. Jednak w życiu publicznym musimy dać odpowiedzialną i perspektywiczną odpowiedź na pytanie, dlaczego Cyganie są tak dużą częścią populacji więziennej.

Ponieważ większość ludzi żyjących w ubóstwie, jest Romami a większość z nich nie ma wykształcenia, natomiast oni, a właściwie ich rodzice i dziadkowie, stracili pracę wraz z upadkiem komunizmu. Nędza i rozpacz są więc przekazywane wśród nich z pokolenia na pokolenie. Czy wierzy Pan, że istnieje coś takiego jak „cygańska przestępczość”?

W terminologii kryminalnej, cygańska przestępczość oznacza pewne metody popełniania przestępstw, charakterystyczne dla romskiej mniejszości. Jeśli chodzi o mnie, możemy używać innego określenia, ale ten termin jest niezbędny! Gdy brakuje nam nawet wspólnej koncepcji, dyskusja nie ma sensu, nie mówiąc już o szukaniu konkretnych rozwiązań. Nigdy nie napiętnowaliśmy Romów, byliśmy natomiast pierwszą partią naprawdę chcącą rozwiązać ten problem. Taka jest prawda, nawet jeśli teraz skonfrontujecie mnie z niektórymi nazbyt ostrymi wypowiedziami części polityków Jobbiku.

Z niektórymi? Można ich znaleźć tyle, ile tylko by Pan chciał!

W porządku, można na pewno znaleźć takie wypowiedzi, ale jest faktem, że to Jobbik zainteresował opinię publiczną tym problemem, zamiatanym przez dywan na przestrzeni prawie dwudziestu lat. Uważam, że to nasz plus, a nie przestępstwo. Zaczęliśmy mówić o poważnym problemie – napięciach pomiędzy Węgrami i Romami – wyciągając go spod dywanu, gdzie został ukryty ze względu na chęć zdobycia głosów przez Fidesz i socjalistów.

Wróćmy do tego jak zmienił się Jobbik.

Jakie zmiany ma Pan na myśli?

Jedna wielka zmiana już się dokonała, a druga jest właśnie w toku. Zanim stał się Pan posłem, pracował Pan jako sprzedawca w firmie informatycznej i dzięki temu ma wiedzę z zakresu marketingu. Wie Pan więc doskonale, że produkt polityczny nazywany Jobbikiem, musi sprzedać się tak jak proszek do prania. Pierwszym zadaniem partii było więc budowanie rozpoznawalności wśród ludzi, poprzez skandale i łamanie tabu, takie jak napiętnowanie Romów. Zrobił to Pan, dzięki czemu w 2010 roku Jobbik dostał się do parlamentu, jednak nie jesteście już zadowoleni z bycia małą partią, zamiast tego dążąc do zwycięstwa wyborczego. „Chcę stworzyć modną, młodą, świeżą, popularną partię ludową” – powiedział Pan kilka dni temu. Wymagałoby to przesunięcia się Jobbiku bardziej ku centrum. Przypuszczam, że to jeden z powodów, dla których zgodził się Pan na ten wywiad. Aby zmienić swój styl, zamieniliście militarne mundury na garnitury i zaczęliście nieco zmieniać istotę swojej polityki.

To także jedynie opowieść. Ale jeśli jest ona prawdziwa, dlaczego nie założyliśmy Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda) już na początku czyli w 2003 roku, a zaczęliśmy proces jej konsolidacji dopiero w 2005 roku?

Czy jest Pan duchowym ojcem Gwardii Węgierskiej?

Może mnie Pan tak nazywać, ale stworzyliśmy ją wraz z założycielami stowarzyszenia. Dla mnie Gwardia nie jest metodą, ale celem, niestety prześladowanym przez polityków, służby i media już od dłuższego czasu.

Wśród wielu ludzi powoduje ona strach. Nie przeszkadza to Panu?

Strach? Kiedy szliśmy przez małą wioskę, starsze Panie stały pod swoimi domami i witały nas oklaskami, podobnie jak ludzie którzy nigdy nie słyszeli o Jobbiku lub Gaborze Vonie, ale wiedzieli, że przyszliśmy w celu przedstawienia konkretów. Na pewno nie wywoływaliśmy wśród nich strachu.

Czy myśli Pan, że Holocaust miał miejsce?

Tak myślę.

Z tak dużą liczbą ofiar, o których się uczymy?

Nie badałem tej historycznej kwestii od tej strony. Ale zarówno jako historyk, jak i nauczyciel historii, jestem pewien, że Holocaust miał miejsce i zginęło w nim bardzo wielu Żydów.

Czy potępia Pan Holocaust?

Oczywiście. Potępiam wszelkie ofiary w ludziach. Chcę jednak zauważyć, że błędem jest używanie Holocaustu jako kwestii politycznej a nie historycznej – zarówno poprzez jego negowanie, jak i upamiętnianie.

Co Pan myśli o pamiątce w postaci żeliwnych butów nad Dunajem [w Budapeszcie w ten sposób uczczono Żydów rozstrzeliwanych nad rzeką – przyp. red.]?

To pamiątka po osobach, które zostały dotknięte tą tragedią, więc ważne jest jej upamiętnienie.

Źródło: http://hungarytoday.hu/cikk/holocaust-denier-interview-jobbik-leader-gabor-vona-41939

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s