Gábor Vona: Węgry nie mogą zostać wciągnięte do wojny!

jobbik-rewolucja48-2014-4Przewodniczący Jobbiku, Gábor Vona, opowiedział się w parlamencie przeciwko wciąganiu Węgier w konflikt zbrojny na Ukrainie. Lider nacjonalistów stwierdził, że sytuacja jego kraju staje się coraz bardziej niebezpieczna, a pogarsza ją trwająca wojna na wschodzie Ukrainy. Nie jest ona konfliktem oddalonym o tysiące kilometrów od Węgier, ale ma miejsce w najbliższym sąsiedztwie państwa. Vona uważa za konieczne informowanie narodu o coraz poważniejszym zagrożeniu, tym bardziej, że ukraińsko-rosyjska wojna nie jest jedynie sprawą wewnętrzną Ukrainy, ale konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

Według szefa Jobbiku, Węgry nie muszą angażować się w potencjalny konflikt zbrojny pomiędzy UE/NATO a Rosją, zaś najlepszym wyjściem w takiej sytuacji byłoby zajęcie neutralnego stanowiska. Vona wezwał jednocześnie pozostałe węgierskie partie polityczne, aby w przypadku starcia pomiędzy wspomnianymi graczami geopolitycznymi, zadeklarowały one czy popierają zachowanie neutralności, nawet jeśli kraj znajdzie się pod presją UE i NATO. Dodał przy tym, że ofiarami konfliktu mogą łatwo paść Węgrzy mieszkający na ukraińskim Zakarpaciu. Wojna nie jest też potrzebna węgierskiemu społeczeństwu, które powinno mieć możliwość rozwoju w warunkach pokoju.

Węgierski polityk powiedział, że powodem dla którego przedstawił swoje przemyślenia, były niepokojące międzynarodowe doniesienia o naciskach ze strony NATO wobec członków tego sojuszu. Chodzi przede wszystkim o przyszłoroczny plan zabezpieczenia przestrzeni powietrznej w krajach bałtyckich. Vona zauważył, że w razie wybuchu konfliktu zbrojnego, węgierskie i rosyjskie myśliwce zmierzyłyby się ze sobą, a tym samym Węgry zostałyby wplątane w konflikt.

Vona poinformował również o działaniach ministra obrony narodowej, Csaby Hende. Podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. obronności, złożył on wniosek o wprowadzenie zmian w odpowiednich ustawach dotyczących wojska i konfliktów zbrojnych. Mimo, iż z powodów technicznych nie było to na razie możliwe, nacjonaliści są zaniepokojeni przygotowaniami rządu do ewentualnej wojny.

Wystąpienie Vony z angielskimi napisami:

Źródło: http://jobbik.com/vona_hungary_cannot_be_dragged_war

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s