Serbska Akcja oskarża rządzących o represje wobec nacjonalistów

serbska-akcjaSerbska Akcja wydała oświadczenie, w którym oskarża rząd i policję o podjęcie represji wymierzonych w nacjonalistów. Chodzi o wtorkowe zatrzymanie pięciu działaczy organizacji, którzy zostali oskarżeni o kolportowanie ulotek, nawołujących do nienawiści na tle etnicznym i narodowościowym wobec Cyganów. Nacjonaliści twierdzą, że to kolejny element kampanii antyserbskich mediów i polityków, wymierzonej w serbskich patriotów. W wydanym oświadczeniu, twierdzą oni, że służby nie mają przekonujących dowodów przeciwko zatrzymanym osobom. Na dodatek policja nie działa tak skutecznie w sprawach incydentów antyserbskich, czego przykładem jest zwolnienie brata premiera Albanii. Podczas październikowego meczu piłkarskiego pomiędzy Serbią i Albanią, właśnie on sterował dronem z flagą Wielkiej Albanii, która była przyczyną zamieszek na stadionie.

Nacjonaliści odnosząc się do samej ulotki, zwrócili uwagę na pozytywny odzew mieszkańców na jej kolportaż. Wśród osób chwalących akcję mieli znaleźć się też mieszkańcy innych narodowości, ponieważ Nowy Sad i okolice są zamieszkane m.in. przez Chorwatów, Słowaków czy Węgrów. Materiały Serbskiej Akcji nie zawierają też nawoływania do przemocy, ale namawiają do ochrony własności i środowiska.

W materiałach, które stały się przyczyną akcji policji i ministerstwa spraw wewnętrznych, można było przeczytać o problemach wiążących się z rozwojem cygańskich slumsów. Wymieniono wśród nich wzrost przestępczości, a także zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Oskarżono też rządzących o sprowadzanie niebezpieczeństwa na Serbów i przymykanie oka na cygańską przestępczość.

Aktywiści Serbskiej Akcji dostrzegają jednak pozytywne zmiany. Serbowie bowiem coraz częściej są zainteresowani rzeczywistą działalnością, stąd wzrasta liczba działaczy organizacji, oraz osób uczestniczących w jej akcjach.

Źródło: http://www.srb-akcija.org/komentar/7647/udar-srbomrzackog-rezima-na-srbsku-akciju/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s