Konferencja nacjonalistów z Europy w Belgii

voorpost-konferencja-2014Niderlandzki Voorpost zorganizował w niedzielę 30 listopada konferencję tożsamościową dla nacjonalistów, także z innych organizacji europejskich. Podczas spotkania można było zakupić książki niedostępne w masowej dystrybucji, wysłuchać koncertu oraz porozmawiać na temat wyzwań stojących przed Europą.

Konferencję otworzył Bart Vanpachtenbeke z Voorpostu, który przedstawił jej ramowy program. W pierwszym panelu dyskusyjnym uczestniczyli Frederik Hagberg ze szwedzkiej Nordyckiej Młodzieży (Nordisk Ungdom) oraz Enrique Ravello z katalońskiego SOMcatalans. Ravello opowiedział o odbytym niedawno, ale nieuznawanym przez rząd w Madrycie, referendum nt. niepodległości Katalonii. Jak stwierdził, Katalończycy będą teraz walczyć o niezależność na poziomie gmin i miast. Skrytykował również rządy gen. Francisco Franco, który miał niszczyć tożsamość Katalonii przez napływ imigrantów z państw islamskich i Ameryki Łacińskiej. Szwedzki nacjonalista także poruszył kwestię napływu cudzoziemców, informując o obecności ponad miliona osób spoza Europy w dziesięciomilionowym społeczeństwie tego skandynawskiego kraju. Hagberg powiedział również, że szwedzkie państwo świadomie niszczy tamtejsze rodziny.

Następnie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać flamandzkiego barda, natomiast po nim głos zabrał Bert Deck. Redaktor naczelny portalu „Rechts Actueel” omówił rolę nacjonalistycznych mediów. Jego zdaniem, Internet jest najlepszym sposobem aby dotrzeć do ludzi, a także w coraz większym stopniu bierze on udział w rozwijaniu zaangażowania społecznego. Padrig Montauzier z bretońskiego pisma „War Raok” mówił o trudnościach związanych z kolportażem prasy i książek w normalnej dystrybucji. Problem wynika z faktu działalności „antyfaszystów”, którzy oskarżają sklepy i księgarnie o promocję totalitaryzmu. Dodał również, że Bretończycy dalej walczą o swoją niepodległość od Francji.

Gościem specjalnym spotkania był prof. Tomislav Sunić, były chorwacki dyplomata i znawca europejskich ruchów narodowych. Podkreślił on jak ważny dla wzajemnego porozumienia się Europejczyków jest język angielski, a także skrytykował podziały na kontynencie, które niszczą jego tożsamość. Dla Sunića głównym wrogiem jest bowiem kapitalizm, lecz w jego opinii, ruchy nacjonalistyczne skupiają się za bardzo na jego konsekwencjach, zamiast walczyć z samym systemem. Innym zagrożeniem jest natomiast wzajemna nienawiść niektórych narodów, wynikająca z roszczeń terytorialnych.

Konferencję zakończył lider Voorpostu, Johan Vanslambrouck. Zadeklarował on, że jego ruch będzie dalej walczył za Europę Narodów.

voorpost-konferencja-2014-2 voorpost-konferencja-2014-3

Źródło: http://rechtsactueel.com/2014/12/01/geslaagd-colloquium-voorpost-te-edegem/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s