Jobbik żąda odszkodowań dla kredytobiorców

jobbik-kredyty-2014Działacze i sympatycy węgierskiego Jobbiku pojawili się w piątek 28 listopada na ulicach Budapesztu. Nacjonaliści zorganizowali bowiem demonstrację pod jednym z banków, gdzie krytykowali propozycję nowych rozwiązań, przedstawionych przez centroprawicowy rząd Viktora Orbána. Zakładają one kompromis z bankami, dotyczący spłaty kredytów walutowych. Zdaniem Jobbiku, instytucje finansowe powinny natomiast wypłacić odszkodowania swoim kredytobiorcom.

Moderujący wiec redaktor naczelny tygodnika „Barikad”, Sándor Pörzse powiedział, że proces przyznawania kredytów walutowych jest korzystny przede wszystkim dla państw, z których pochodzi dany bank. Podkreślił przy tym, że Jobbik stoi po stronie prawa własności, w porównaniu chociażby do zlikwidowanej właśnie liberalnej partii Związku Wolnych Demokratów, który przyczynił się do popularyzacji pożyczek tego typu.

József Tatár określił prawo proponowane przez rząd jako mało wiarygodne, ponieważ chroni ono interesów banków. Przypomniał przy tym o groźbie eksmisji ponad pół miliona osób, które wzięły kredyty na mieszkania lub domy, a także o wielu przypadkach samobójstw. Polityk Jobbiku skrytykował również propozycje organizacji pozarządowych w tej sprawie.

Poseł  Dániel Kárpát oskarżył natomiast rządzący Fidesz o sprzyjanie bogatym, bo dotychczasowe działania gabinetu Orbana, jedynie im pomogły w spłacie zaciągniętych zobowiązań. Nacjonalista uważa, iż w tej sprawie powinni spotkać się przedstawiciele rządu, opozycyjnych partii politycznych i ministerstwa gospodarki narodowej. Skrytykował też działania banku centralnego, który pomaga wzbogacać się spekulantom.

Szef Jobbiku, Gabor Vona, poddał krytyce wszystkie rządy, które od 2008 r. nie są w stanie poradzić sobie z tą drażniącą sprawą. Jego zdaniem, najbardziej zawinił Fidesz, który nie jest w stanie przeforsować żadnych zmian prawnych, mimo posiadania konstytucyjnej większości w parlamencie. Vona dodał, że wielu członków koalicji rządowej uzyskuje korzyści finansowe dzięki ochronie interesów banków, a także buduje w kraju klasę uprzywilejowanych.

Odpowiadający za politykę bankową István Varga, powiedział, że rząd przyjął prawo mające ustabilizować system pośrednictwa finansowanego, nie licząc się z ludźmi znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej. Według niego, wiele operacji walutowych polegało na oszukiwaniu ludzi, a banki błędnie informowały kredytobiorców o konsekwencjach zaciągnięcia pożyczki.

Źródło: http://jobbik.hu/hireink/jobbik-minden-tisztesseges-embert-meg-fog-vedeni-foto-video

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s