Chorwaccy i węgierscy nacjonaliści uczcili obrońców Laslova

laslovo-2014Chorwaccy i węgierscy nacjonaliści po raz kolejny uczcili ofiary wojny w Jugosławii. Działacze Chorwackiej Partii Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava), węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) i Jobbiku, przeszli w niedzielę 23 listopada ulicami chorwackiego miasteczka Laslovo, zniszczonego doszczętnie w 1991 roku.

Pierwsza manifestacja odbyła się w 2012 roku, na mocy porozumienia między HCSP i HVIM. Obie organizacje chciały upamiętnić Chorwatów i Węgrów, którzy w 1991 r. wzięli udział w obronie miejscowości przed natarciem serbskiego wojska, rozpoczynającego wówczas ofensywę mającą zapobiec rozpadowi Jugosławii. W tegorocznej edycji wydarzenia, wzięło udział ponad 200 osób. Nacjonaliści przeszli pięciokilometrową trasę z miejscowości Korod do Laslova, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w walkach o Laslovo.

laslovo-2014-2

W przemówieniach, uczestnicy podkreślali trwałość chorwacko-węgierskiego braterstwa. Lider młodzieżówki HCSP, Frano Čirko powiedział, że Laslovo stało się symbolem przyjaźni między oboma narodami, czego wyrazem jest trzecia edycja demonstracji, będącej cenną i rzadką tradycją w relacjach międzynarodowych. Dodał, iż krew przelana w tamtym konflikcie, nakłada na oba narody wieczne obowiązki, jakimi są walka o swoje prawa i wolności, bez względu czy w trakcie wojny, czy pokoju.

Prezes HCSP, Josip Miljak zwrócił uwagę na nowe zagrożenia dla tożsamości obu narodów. Są nimi Unia Europejska i neoliberalny kapitalizm, które pod płaszczykiem „zjednoczonej Europy”, atakują tożsamość narodową i pragną stworzyć z ludzi posłusznych konsumentów, pozbawionych jakichkolwiek wartości. Celem nacjonalistów jest więc stworzenie Europy Narodów, współpracujących ze sobą, ale nie tworzących hegemonii superpaństwa. Miljak dodał, że nie da się budować przyszłości bez fundamentów przeszłości, które w przypadku Chorwatów i Węgrów są wyjątkowo trwałe.

laslovo-2014-4

Wiceprezes Jobbiku Márton Gyöngyösi określił sojusz chorwacko-węgierski jako ukonstytuowany na krwi przodków obu narodów, którzy niezliczoną ilość razy walczyli ramię w ramię, tworząc również wspólne królestwo. Nacjonalistyczny poseł zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia, bardziej niebezpieczne niż cokolwiek do tej pory, ponieważ są one zaprowadzane potajemnie, bez użycia broni i wojska. Kolonizacja następuje bowiem poprzez organizacje humanitarne, media i różne organizacje analityczne. Przykład walk w Laslovie niesie natomiast ważne przesłanie dla współczesnego człowieka, a mianowicie, że przezwyciężenie większych sił jest możliwe jedynie przez wspólnotę, wiarę i zaufanie.

Ostatnim mówcą był Zsolt Dor, działacz Jobbiku, uczestniczący w walkach o Laslovo w 1991 r. Podkreślił on, że mieszkańcy musieli liczyć na własne siły i pomoc Boga, który wysłuchał ich próśb. Czoła serbskiej armii stawili bowiem sami chłopi, a nie profesjonalni żołnierze.

Następnie przedstawiciele HCSP i Jobbiku udali się do Vukovaru, czyli miasta-symbolu wojny Chorwatów z Serbami.

laslovo-2014-3

 

laslovo-2014-6 laslovo-2014-5

Źródła:

http://hcsp.hr/hrvatski-i-madarski-domoljubi-zajedno-odali-pocast-zrtvama-laslova

http://alfahir.hu/ahol_osszefolyt_a_magyarok_es_horvatok_kiontott_vere

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s