Jobbik upamiętnił rocznicę wkroczenia wojsk Miklósa Horthyego

jobbik-horthy-2014Jobbik zorganizował w niedzielę demonstrację, upamiętniającą postać Miklósa Horthyego, regenta Królestwa Węgier w latach 1920-1944. Akcja odbyła się w 95 rocznicę wkroczenia Horthyego na czele wojsk węgierskich do Budapesztu, po zwycięstwie nad bolszewicką Węgierską Republiką Rad.

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Dezső Kosztolányiego w Budapeszcie. Jako pierwszy głos zabrał wiceprezes Jobbiku, Előd Novák. Domagał się on budowy pomika Horthyego na 100 rocznicę wkroczenia jego wojsk do stolicy Węgier, a jako odpowiednie miejsce wskazał Plac św. Gellerta. Poseł narodowych radykałów dodał, że regent między obiema wojnami zdołał postawić kraj na nogi, a nie udało się to ekipom rządzącym po zmianie reżimu w 1989 r.

jobbik-horthy-2014-2

Wiceprezes Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom), Gergely Dobay powiedział, iż byłoby dobrze, gdyby Horthy mógł wrócić do Budapesztu chociaż na jeden dzień. Zachęcił przy tym do zapoznania się z jego postacią. Poseł Balazs Ander chwalił natomiast wkład regenta w rozwój opieki zdrowotnej, edukacji i przemysłu. Dodał, iż postać Horthyego powinna napawać dumą uciskanych Węgrów.

jobbik-horthy-2014-3

Następnie manifestanci przemaszerowali na Plac św. Gellerta, w asyście koni, skandując hasła przeciwko Traktatowi w Trianon, oraz słuchając starych pieśni wojskowych. Tam również przemawiali przedstawiciele nacjonalistów. Marcell Tokody stwierdził, że celem rady miejskiej powinno być oczyszczenie Budapesztu z socjalistycznych symboli, aby miasto stało się stolicą Węgrów. Pastor Loránt Hegedűs scharakteryzował bohatera demonstracji, jako symboliczną postać, która daje przykład Węgrom, mimo często opluwania Horthyego w sferze publicznej.

jobbik-horthy-2014-4

 

Źródło: http://alfahir.hu/horthy_miklos_bevonulasara_emlekezett_a_nemzeti_oldal_fotokkal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s