Dávid Janiczak burmistrzem Ózd

janiczak-ozdDávid Janiczak został wybrany burmistrzem miasteczka Ózd, w ponownych wyborach na to stanowisko. Działacz węgierskiego Jobbiku, który zaczynał karierę w samorządzie polskiej mniejszości, otrzymał 10,299 głosów czyli 64,44% wszystkich oddanych. Jego główny konkurent, Pál Fürjes z centroprawicowego Fideszu, zdobył połowę mniejsze poparcie, choć w unieważnionym głosowaniu różnica między oboma kandydatami wynosiła kilkadziesiąt głosów. Komentując wyniki, Janiczak podkreślał, że mieszkańcy Ózd mieli już dość rządów Fideszu, korupcyjnych układów i wspierania Cyganów przeciwko Węgrom. Świeżo upieczony burmistrz oskarżył zresztą swoich centroprawicowych konkurentów, o kupowanie głosów cygańskiej społeczności, której przedstawicielom rozdawano ziemniaki i jabłka, odprowadzając do miejsc głosowania.

Aktywista Jobbiku zwyciężył 12 października w pierwotnych wyborach samorządowych na Węgrzech. Na podstawie mało jasnych nagrań, wyniki zostały zakwestionowane przez sąd, a od jego orzeczenia nie można było się odwołać. W Ózd odbyło się więc kilka demonstracji solidarności mieszkańców z Janiczakiem.

Nowy burmistrz Ózd ma 27 lat i  jest synem Polaka i Węgierki. Swoją karierę polityczną zaczynał w 2006 r. w lokalnym samorządzie mniejszości polskiej, po roku dostając się do rady na szczeblu ogólnokrajowym. W 2009 r. został działaczem Jobbiku i od czterech lat pełni funkcję przewodniczącego lokalnej struktury nacjonalistów.

Źródła:

http://hungarianfreepress.com/2014/11/10/the-wizard-of-ozd-jobbik-wins-two-thirds-in-working-class-town/

http://www.hungarianambiance.com/2014/11/partial-vote-count-for-mayoral.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s