DSSS w lokalnej koalicji z socjaldemokratami i komunistami

DSSSlogoCzescy nacjonaliści z Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti), stali się częścią koalicji rządzącej miastem Duchcov. Wraz z Czeską Partią Socjaldemokratyczną (ČSSD) i Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSČM) będą mieli większość 12 z 21 miejsc w radzie miejscowości. Podczas czwartkowego (6.11) posiedzenia samorządowców, burmistrzem Duchcova wybrano socjaldemokratę Zbynka Šimbera, zaś do zarządu miasta wszedł Jindřich Svoboda z DSSS, który będzie jednocześnie przewodniczącym komisji ds. bezpieczeństwa. Svoboda powiedział, że celem koalicji było odsunięcie od władzy lokalnego komitetu. Nacjonaliści szybko doszli do porozumienia z socjaldemokratami, zaś wśród czterech radnych komunistów, trzech to kandydaci niezależni, nie należący do KSČM.

W negocjacjach o powołaniu koalicji, brał udział lider DSSS, Tomáš Vandas. Wyraził on zadowolenie z rozmów, podczas których socjaldemokraci mieli zajmować uczciwe i przejrzyste stanowisko. Zdaniem szefa DSSS, mieszkańcy Duchcova mogą spodziewać się zmian na lepsze.

Głównym zadaniem koalicji ma być poprawa bezpieczeństwa, zmobilizowanie Straży Miejskiej do bardziej wytężonej pracy, a także przeciwdziałanie łamaniu ciszy nocnej i demolowaniu własności prywatnej i publicznej. Inne priorytety to naprawa finansów miasta, usprawnienie transportu publicznego, skuteczniejsza polityka mieszkaniowa i wspieranie pracy szpitala miejskiego.

Od porozumienia zdystansowała się centrala socjaldemokratów, a więc szef partii i premier Bohuslav Sobotka. Najprawdopodobniej ČSSD zrezygnuje ze swojej struktury w Duchcovie. Nowy burmistrz powiedział natomiast, że przeczytał statut DSSS i nie zauważył w nim ekstremistycznych deklaracji, zaś nacjonaliści są taką samą legalną partią, jak wszystkie inne funkcjonujące w Czechach.

Źródła:

http://www.dsss.cz/dsss-bude-v-duchcove-vladnout-v-koalicji

http://www.lidovky.cz/koalice-s-dsss-zruste-bunku-v-duchcove-vola-gremium-cssd-pka-/zpravy-domov.aspx?c=A141107_090707_ln_domov_sk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s