Dziesiąty „Ruski Marsz” w Moskwie

ruski-marsz-20144 listopada ulicami Moskwy po raz kolejny przeszedł „Ruski Marsz”, organizowany przez rosyjskie środowiska nacjonalistyczne. Wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób, a więc mniej niż w poprzednich latach. Duży wpływ na taki stan rzeczy miały działania służb, które utrudniały uczestnikom dotarcie na miejsce manifestacji i z powodu ich nadgorliwości, odwołano zaplanowany po przemarszu koncert.

Demonstranci zebrali się w dzielnicy Lublino, nieopodal tamtejszej stacji metra. Na manifestacji zjawili się przedstawiciele wielu organizacji, co jasno pokazuje na duże podziały w tamtejszym ruchu nacjonalistycznym. Uwidoczniły się one zresztą na samym marszu. Główni organizatorzy, a więc organizacja „Ruscy”, wyrażali solidarność z Ukrainą, wznosząc hasła przeciwko Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. Tymczasem część uczestników akcji miała ze sobą flagi Noworosji i doszło z tego powodu do scysji.

Większość uczestników skandowała jednak hasła „Rosja dla Rosjan”, „Sława Ukrainie, bohaterom sława”, „Przeciw terrorowi KGB! Wolność dla więźniów politycznych” mając ze sobą transparenty takie jak „Nie wojnie” i „Ruscy przeciwko wojnie z Ukrainą”. Pod koniec akcji zatrzymano kilkadziesiąt osób, podejrzewanych o propagowanie nienawiści i z powodu utrudnień ze strony policji, odwołano akustyczny koncert wokalisty Kolovratu.

Podobne manifestacje odbyły się w ok. 30 miastach w całej Rosji.

ruski-marsz-2014-4 ruski-marsz-2014-3 ruski-marsz-2014-2

Źródła:

http://autonom.pl/?p=9831

http://lenta.ru/articles/2014/11/04/rusmarsh/

http://rusnat.com/2014/11/04/sostoyalsya-10-j-russkij-marsh/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s