Litewscy nacjonaliści uczcili rocznicę odzyskania Wilna

litwa-28.10.2014Litwini ze Związku Narodowców (Tautininkų sąjunga) zorganizowali we wtorek (28.10), manifestację upamiętniającą 75 rocznicę przekazania Litwie Wilna przez Związek Radziecki. Na Placu Katedralnym w stolicy Litwy zebrało się ponad 150 osób. Lider TS, Julius Panka powiedział, że manifestacja nie jest świętem, ale przypomnieniem wydarzeń historycznych, które mogą mieć również miejsce współcześnie. Zażądał również przeprosin ze strony Polski, za zajęcie Wilna po I Wojnie Światowej.

Zanim Polska, w osobach albo prezydenta, albo ministra spraw zagranicznych, nie przeprosi oficjalnie za dwudziestoletnią okupację Wilna, musimy pamiętać i czcić tę datę. Musimy budzić naród, musimy mu przypominać, że w Europie dzieją się groźne wydarzenia. Oderwanie Krymu od Ukrainy pokazało, że granice państwa nie są czymś nienaruszalnym. Wystarczy kilka kresek ołówkiem i kilku „zielonych ludzików”, żeby je zmienić. O ile przed Rosją chroni nas NATO, przed Polską nic nas nie chroni – stwierdził Panka. Dodał, że ponownie wyznaczane są granice Europy, czego przykładem jest właśnie Krym.

Organizatorzy byli jednocześnie rozczarowani skromną liczbą uczestników marszu. Panka spodziewał się lepszej frekwencji, natomiast lider Litewskiego Centrum Narodowego (Lietuvių Tautinis Centras), Ričardas Čekutis krytykował obojętność współczesnego społeczeństwa. Większość obywateli, w jego opinii, jest zainteresowana jedynie „cenami kiełbasy i ogrzewania”.

Przejęcie Wilna przez Litwinów w 1939 r., było możliwe dzięki umowie pomiędzy tym państwem a Związkiem Radzieckim. W zamian Litwini musieli zgodzić się na stacjonowanie ponad 20 tys. sowieckich żołnierzy na własnym terenie.

Źródła:

http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/obchody-odzyskania-wilna-z-zadaniem-przeprosin-za-okupacje

http://pl.delfi.lt/aktualia/litwa/litewscy-narodowcy-pochodem-z-pochodniami-upamietnia-75-lecie-odzyskania-wilna.d?id=66241328

1 thought on “Litewscy nacjonaliści uczcili rocznicę odzyskania Wilna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s