Pax Hungarica uczciło rocznicę Powstania Węgierskiego

phm-23.10.14-4Niezależnie od Jobbiku, swoje obchody rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego, obchodzili radykalni nacjonaliści z Pax Hungarica Mozgalom. Tradycyjnie zebrali się oni w Pasażu Corvina, gdzie w październiku 1956 r. toczyły się ciężkie walki. Wiec grupy nawiązującej do tradycji narodowo-socjalistycznych Strzałokrzyżowców, upamiętniał także poległych w walce z Armią Czerwoną,która wkroczyła na teren Węgier w 1944 r.

Wiec otworzył László Tompó, który wyjaśnił nieścisłości związane z terminologią. Według niego, zryw tysiącletniego narodu o konkretnych wartościach, nie pasuje do obrazu europejskich rewolucji o charakterze liberalnym. Dlatego wystąpienie ludności z 1956 r. należy określać mianem powstania o wolność. Zastępca lidera PHM, János Lantos powiedział, że dyskurs historyczny dotyczący Powstania Węgierskiego, skupia się nad opisem przebiegu wydarzeń. Tymczasem najważniejsze jest zrozumienie przesłania bohaterów i naśladowanie ich przykładu w czasach obecnych. Lantos podał też przykład jednego z walczących w Powstaniu, który wcześniej brał udział w obronie Budapesztu przed bolszewikami w 1944 r.

Następnie głos zabrał Zsolt Tyirityán z Betyársereg. W swoim wystąpieniu stwierdził, że Węgry są nadal kontrolowane przez te same siły, które po Powstaniu skazywały patriotów na karę śmierci i prześladowania. Po złożeniu kwiatów, demonstrację zakończył lider PHM, János Endre Domokos. Starał się on wykazać związki pomiędzy czasem obecnym, a latami sprzed 1989 r. Naród jest bowiem wciąż prześladowany i przez zakłamanie oraz manipulację, kosmopolityczne siły chcą go zniszczyć. Domokos dodał, że obecna sytuacja Węgier zmusza młodych ludzi do emigracji, ponieważ warunki życia nie tylko nie pozwalają na założenie rodziny, ale ogólnie na przeżycie. Obecne demokratyczne partie nie są natomiast rozwiązaniem, a jest nim jedynie ideologia hungaryzmu.

phm-23.10.14 phm-23.10.14-3 phm-23.10.14-2

 

Źródła:

http://harcunk.info/index.php/esemenyek/864-iden-is-nyilas-zaszlok-lobogtak-a-corvin-kozben-23-an

http://kitartas.net/2014/10/24/kepek-es-videok-a-corvin-kozbol

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s