Bułgarski Front Patriotyczny zgadza się na utworzenie rządu

front-negocjacjeKoalicja bułgarskich nacjonalistów Front Patriotyczny, porozumiała się w sprawie utworzenia nowego rządu ze zwycięską centroprawicą z GERB. Działacze VMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego i Narodowego Frontu Ocalenia Bułgarii, ogłosili po wczorajszych negocjacjach, że są gotowi podpisać umowę o koalicji rządowej. Front i GERB miały porozumieć się w czternastu z osiemnastu priorytetów przyszłego gabinetu. Jednocześnie zaznaczono, iż w czterech pozostałych punktach, obie strony dzielą bardzo poważne różnice.

Rozbieżności dotyczą przede wszystkim kwestii podatkowych, a więc ram budżetowych i fiskalnych. Kolejnym problematycznym punktem jest sprawa finansowania krajowego programu na rzecz efektywności energetycznej. GERB i Front nie porozumiały się też w zakresie reformy emerytalnej oraz systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Nacjonaliści poinformowali jednocześnie, że priorytety polityki GERB zostały rozszerzone o ich postulaty dotyczące polityki wobec Turcji, a przede wszystkim sprzeciwu wobec członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

Front Patriotyczny uważa natomiast, że rozmowy ws. powołania nowego rządu powinny dotyczyć w pierwszej kolejności programu, a nie kwestii personalnych. Dlatego narodowcy dają wolną rękę GERB-owi w wyborze kandydata na premiera oraz przewodniczącego parlamentu.

Sprawa obsadzenia stanowiska szefa rządu, jest największym problemem w negocjacjach GERB z pozostałymi partiami. Nie chcą one bowiem, żeby funkcję tą pełnił były premier i lider tego ugrupowania, Bojko Borisow. M.in. z tego powodu utknęły rozmowy między GERB a Blokiem Reformatorskim.

Źródła:

http://www.novinite.com/articles/164147/Bulgaria’s+GERB,+Patriotic+Front+Agree+on+Forming+New+Government

http://www.vmro.bg/консултациите-между-герб-и-патриотичния-фронт-конструктивни/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s