Sukces Jobbiku w wyborach samorządowych

jobbik-samorzadWęgierski Jobbik podwoił swój stan posiadania, po niedzielnych wyborach lokalnych. Nacjonaliści będą mieli czternastu burmistrzów miast, a w trzech kolejnych (w tym wojewódzkim Békéscsaba) wybrano kandydatów popieranych przez partię. Jobbik podwoił tym samym swój stan posiadania, dodatkowo zdobywając pozycję drugiej partii w 18 z 19 województw w kraju. Liderzy radykałów zapowiadają, że po klęsce lewicy, kolejne wybory parlamentarne w 2018 r. będą starciem Jobbiku i rządzącej centroprawicy z Fideszu.

W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat, frekwencja spadła o 4 pkt. proc. i wyniosła 42 proc. Niemal wszystkie partie polityczna straciły od tego czasu poparcie, a zyskał jedynie właśnie Jobbik, który w głosowaniu do rad województw i miast, otrzymał ponad 92 tys. głosów więcej niż podczas poprzedniej elekcji samorządowej. Ogółem nacjonalistów poparło 1,2 mln Węgrów co przełożyło się na blisko 20 mandatów burmistrzów miast i wsi, a także zwiększenie liczby radnych wojewódzkich z 61 do 81.

Lider Jobbiku Gábor Vona powiedział podczas wieczoru wyborczego, że tegoroczne wybory są przełomem dla jego ugrupowania. Nacjonaliści sprawili bowiem zaskoczenie kilku miejscowościach, a także pokazali, iż osiągają sukcesy nie tylko w północno-wschodniej części Węgier. Vona zauważył też zjawisko utrzymania stanowisk burmistrza w większości miejscowości, co wskazuje na rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności przez działaczy jego partii.

Vona ogłosił jednocześnie, że węgierska scena polityczna uległa uproszczeniu przez ostateczną klęskę lewicy. Dzięki niej, wybory parlamentarne w 2018 r. będą wyborem między Fideszem i Jobbikiem. Lider nacjonalistów podkreślił, że jego partia jest gotowa do przejęcia władzy za cztery lata.

Źródła:

http://www.jobbik.com/breakthough_local_elections_jobbik_remains_only_alternative_opposition

http://jobbik.hu/hireink/csak-jobbik-novelte-szavazatai-szamat-megyekben

http://jobbik.hu/hireink/masodik-ero-lett-jobbik-percrol-percre-osszefoglalo

MM

http://jobbik.hu/hireink/masodik-ero-lett-jobbik-percrol-percre-osszefoglalo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s