Marsz Sławy UPA w Kijowie

upa-swobodaOgólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda” zorganizowało we wtorek (14.10) manifestację w rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Siedemdziesiąt lat po tym wydarzeniu, ukraińscy narodowcy domagali się uznania bojowników UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy, a także postulowali delegalizację Ukraińskiej Partii Komunistycznej. Marsz Sławy UPA zakończył się zamieszkami pod budynkiem parlamentu, od których odcięła się zarówno „Swoboda” jak i Prawy Sektor.

Demonstrację rozpoczęło wystąpienie lidera „Swobody”, Ołeha Tiahnyboka. Powiedział on, że Dzień Obrońcy Ukrainy został stworzony na cześć bojowników UPA, którzy na różnych frontach walczyli o niepodległość Ukrainy, w służbie niezwyciężonej i nieśmiertelnej ukraińskiej idei narodowej. Tiahnybok dodał, iż ofiara złożona przez UPA może być przykładem dla nowoczesnych nacjonalistów, walczących z Rosjanami na wschodzie kraju. „Swoboda” była inicjatorem projektu aby ogłosić UPA bohaterami narodowymi Ukrainy i właśnie tego domagała się pod parlamentem, w ramach swojej „sprawiedliwości historycznej”. Nie da się jej jednak ustanowić bez rozliczenia komunizmu i jego zakazania w przestrzeni publicznej.

Następnie nacjonaliści przeszli ulicami Kijowa pod parlament, skandując po drodze hasła takie jak „Sława Ukrainie, bohaterom sława” czy „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie Ukrainy”. Pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy kontynuowano gloryfikację UPA, czekając na uchwałę parlamentu w tej sprawie. Ostatecznie uchwały na temat UPA i OUN nie przyjęto, co wywołało wściekłość demonstrantów. Zaatakowali oni budynek parlamentu, a nawet próbowali go ostrzelać. Od zamieszek odcięła się „Swoboda” oraz Prawy Sektor, nazywając je prowokacją, tradycyjnie mówiąc w tym kontekście o Rosji.

Źródło: http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/054567/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s