Łotewski Sojusz Narodowy ponownie w koalicji rządowej

zjednoczenie-narodowe-łotwaŁotewscy nacjonaliści z Sojuszu Narodowego (Nacionālā apvienība) po kolejnych wyborach parlamentarnych, znów będą częścią koalicji rządowej. Ugrupowanie w sobotniej elekcji otrzymało prawie 148 tys. głosów, a więc 16,5% wszystkich oddanych. Sojusz będzie miał tym samym 17 mandatów, czyli o 3 więcej niż w poprzedniej kadencji. Wybory wygrała partia mniejszości rosyjskiej Centrum Zgody, jednak nie będzie ona w stanie utworzyć rządu. Po raz kolejny gabinet utworzą więc nacjonaliści wraz z centroprawicowymi partiami Jedność i Unia Zielonych – Związek Rolników. Współprzewodniczący NA Raivis Dzintars podziękował wyborcom za zaufanie i zwrócił uwagę, że jego partia otrzymała więcej głosów niż trzy lata wcześniej, choć wówczas startowała jako ugrupowanie opozycyjne. Dodatkowo nacjonaliści nie prowadzili dużej kampanii reklamowej w stylu pozostałych stronnictw. Dzintars zapowiedział, że Sojusz wykorzysta zwiększenie poparcia do wzmocnienia swojej pozycji w koalicji rządowej i przeforsowania szeregu swoich projektów.

Europoseł NA, Roberts Zīle z zadowoleniem przyjął wyniki swojej partii, podkreślając jej ustabilizowanie się na łotewskiej scenie politycznej. Poinformował również, że Sojusz będzie chciał utrzymać swoje dotychczasowe ministerialne stanowiska czyli resorty kultury, sprawiedliwości i ochrony środowiska i rozwoju regionalnego.

Łotewscy narodowcy stale zwiększają swoje poparcie. Trzy lata temu poparło ich 127 tys. wyborców, a cztery lata temu koalicja nacjonalistów mogła liczyć na głosy 74 tys. Łotyszy.

Źródła: http://www.nacionalaapvieniba.lv/aktualitate/nacionala-apvieniba-saka-lielu-paldies/

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1250497,Lotwa-wybory-wygrala-prokremlowska-partia-Zapewne-nie-utworzy-rządu

http://www.aecr.eu/successful-elections-for-latvias-conservatives/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s