Slovenská pospolitosť uczciła 150 rocznicę urodzin Andreja Hlinki

sp-hlinka-2014Działacze Wspólnoty Słowackiej (Slovenská pospolitosť ) uczcili w sobotę 27 września, 150 rocznicę urodzin ks. Andreja Hlinki. Nacjonaliści uczestniczyli w uroczystościach odbywających się w Rużomberku, a więc rodzinnym mieście ojca narodu słowackiego, w którym zakończył on również swój żywot w dniu 16 sierpnia 1938 r. Działacze SP pojawili się na Mszy Św. ku czci duchownego i wieloletniego lidera słowackich narodowców, gdzie pojawili się również politycy czołowych partii politycznych na Słowacji, którzy zdaniem nacjonalistów nie mieli ku temu moralnego prawa.

Po mszy, aktywiści organizacji udali się na kolejny punkt obchodów, mający miejsce pod pomnikiem Hlinki, wybudowanym nad jego mauzoleum, gdzie złożyli oni kwiaty. Nacjonaliści zauważyli obecność socjaldemokratów, którzy wiele razy w swojej historii zakłócali wiece z udziałem Hlinki, walczącego wpierw o wyzwolenie Słowacji spod władzy Austro-Węgier, a następnie spod dyktatu Pragi w ramach państwa czechosłowackiego.

Następnie działacze SP udali się do mauzoleum Hlinki, gdzie odśpiewali hymn Pierwszej Republiki Słowackiej, a więc pieśń „Hej Słowacy!”. Ojciec narodu słowackiego urodził się dokładnie Černovej, będącej obecnie częścią Rużomberku, gdzie narodowcy zapalili znicze przy grobie rodziców Hlinki. Spotkali się oni również z dyrektor domu rodzinnego Hlinki, gdzie przygotowano specjalną wystawę z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Źródło: http://pospolitost.wordpress.com/2014/09/29/spomienka-na-andreja-hlinku/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s