Kotleba niezaproszony na obchody Słowackiego Powstania Narodowego

kotlebaŻupan bańskobystrzycki Marian Kotleba, nie został zaproszony na obchody 70 rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego. Dyrektor Muzeum SNP w Bańskiej Bystrzycy, Stanislav Mičev powiedział mediom, że „nie będzie zapraszał faszysty na obchody antyfaszystowskiego powstania”, ponieważ byłoby to „absurdalne i obrzydliwe”. Jego zdaniem, jeśli Kotleba będzie miał odwagę przyjść na obchody i spojrzeć w oczy weteranom ruchu oporu, może to zrobić, jednak jedynie jako osoba prywatna. Mičev dodał, że nie obchodzi go naruszenie oficjalnego protokołu. Lider Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana – Naše Slovensko) powiedział natomiast mediom, że fakt braku oficjalnego zaproszenia, nie oznacza, iż nie pojawi się on na miejscu, aby zobaczyć obchody rocznicy wybuchu SNP. Kotleba podtrzymał swoje dotychczasowe poglądy, krytyczne wobec powstania, które uważa za szkodliwe, bowiem położyło ono kres istnieniu niepodległego państwa słowackiego.

Przeciwko wojewodzie opowiedzieli się też radni regionu bańskobystrzyckiego. Przyjęli oni uchwałę w której pochwalają „antyfaszystowskie wystąpienie”, jako sprzeciw wobec totalitarnego modelu państwa i jego okrucieństwa. Jeden z radnych wyraził nadzieję, iż mieszkańcy tej części Słowacji zrozumieli już, że wybór Kotleby w ubiegłorocznych wyborach samorządowych był błędem.

Sam Kotleba nie przejmuje się krytycznymi głosami, nadal uznając, iż państwo stworzone przez ks. dr Jozefa Tisę i jego Hlinkową Słowacką Partię Ludową (Hlinkova slovenská ľudová strana), było pierwszą niepodległą słowacką państwowością. Poglądy te propaguje m.in. w gazecie wydawanej przez region, noszącej tytuł „Nas Kraj”. W 2006 r. Kotleba stojący wówczas na czele Wspólnoty Słowackiej (Slovenská pospolitosť), został zatrzymany przez policję, ponieważ razem z członkami organizacji zakłócał obchody SNP.

Słowackie Powstanie Narodowe trwało od 29 sierpnia do 28 października 1944 roku. Zostało ono wywołane przez słowackich komunistów i Armię Czerwoną, w porozumieniu z rządem Czechosłowacji na uchodźstwie. Powstanie wybuchło w Bańskiej Bystrzycy, lecz toczyło się głównie we wschodniej części kraju i w górach, nie obejmując całego kraju. Mimo wsparcia ze strony Związku Radzieckiego, czechosłowackiej armii nie udało połączyć się z oddziałami Armii Czerwonej. Powstanie zostało stłumione przez jednostki niemieckie i słowackie w końcu października, a jego przywódcy zostali wzięci do niewoli, a następnie zamordowani. Warto pamiętać, że wystąpienie objęło tylko fragment kraju i nie cieszyło się zbyt dużym poparciem wśród ówczesnego społeczeństwa.

Źródło: http://spectator.sme.sk/articles/view/54960/2/kotleba_not_invited_to_snp_celebrations.html

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s