Węgierscy nacjonaliści przeciwko wcielaniu rodaków do armii Ukrainy

hvim-protest-ukraina-08.08.2014Młodzieżowy Ruch 65 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) i Jobbik zorganizowały w piątek (08.08) manifestację pod ambasadą Ukrainy. Węgierscy nacjonaliści protestowali przeciwko przymusowej mobilizacji wojskowej, której podlegają również przedstawiciele mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Poseł Jobbiku István Szavay, podziękował wszystkim za przybycie, a także podkreślił, iż jest dużo Węgrów przejmujących się losem swoich rodaków na Ukrainie, ale na Węgrzech nie ma jednak jednolitego stanowiska w tej sprawie. Parlamentarzysta uznał powoływanie Węgrów za skandaliczne w kontekście ograniczania ich praw, a także oskarżył ministra spraw zagranicznych o niedotrzymywanie obietnic wyborczych. Wezwał również do zakończenia polityki ustępstw wobec Ukrainy.

hvim-protest-ukraina-08.08.2014-2

Anatolij Szava ze Światowego Kongresu Rusinów Zakarpacia zauważył, że mniejszości węgierska i rosyjska w referendum z 1991 r. opowiedziały się za stworzeniem Węgierskiego Okręgu Autonomicznego. Utworzenie autonomii sabotowały ukraińskie służby bezpieczeństwa, a tematu nie drążył ówczesny rząd Węgier. Szava dodał, że ukraińskie wojska chcą zmobilizować ponad 80 tys. osób, a konflikt przyniósł już 100 ofiar śmiertelnych wśród ukraińskiej armii.

hvim-protest-ukraina-08.08.2014-3

 

Lider HVIM, László Toroczkai, zasugerował natomiast podgrzewanie atmosfery przez Stany Zjednoczone i Zachód, co najlepiej było widać podczas protestów w Kijowie. Toroczkai, który był korespondentem podczas wojny w Jugosławii, stwierdził, że to prawdziwa przyczyna konfliktu w Donbasie, bowiem nie ma tu konfliktów etnicznych jak kilkanaście lat temu na Bałkanach. Tym niemniej Węgrzy zarówno wtedy, jak i dzisiaj, są mobilizowani do walki w szeregach obcych armii. Szef HVIM zauważył, że podczas protestów w Budapeszcie w 2006 r., Zachód dał wolną rękę rządowi socjalistów w ich tłumieniu, natomiast w przypadku Majdanu poparł protestujących. Toroczkai zakończył swoje wystąpienie przypomnieniem, że na mocy węgierskiej konstytucji, rząd jest zobowiązany bronić wszystkich Węgrów. Dlatego powinien działać przeciwko ich rekrutacji w szeregi armii ukraińskiej.

Adrian Magvasi z zarządu HVIM w swoim wystąpieniu podjął temat ucieczki Węgrów z Zakarpacia. Jego zdaniem, obecna sytuacja przypomina tą z Jugosławii, gdy wówczas Węgrzy z Vukovaru czy Osijeku w Chorwacji, musieli walczyć przeciwko swoim rodakom wcielonym do serbskiego wojska.

hvim-protest-ukraina-08.08.2014-4

Źródło: http://alfahir.hu/ez_a_haboru_nem_a_magyarsag_haboruja

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s