Partia Szwedzka odcina się od konfliktu na Ukrainie

partia-szwedzka-logoPartia Szwedzka (Svenskarnas parti) odniosła się do ostatnich doniesień medialnych, dotyczących udziału jej działaczy w konflikcie na Ukrainie. Szwedzkie gazety, a za nimi zagraniczne serwisy informacyjne, podały informację na temat obecności nacjonalistów ze Szwecji, wśród zagranicznych ochotników walczących w Donbasie po stronie Ukrainy. Wśród nich jest działacz SvP, jednak ugrupowanie odcięło się od jego działań, dając mu ostrzeżenie i deklarując, iż mocno nadszarpnął on zaufanie partii wobec jego osoby. SvP nie opowiada się bowiem po żadnej ze stron konfliktu, ponieważ Szwecja nie ma w tym po prostu żadnego interesu.

SvP w wydanym oświadczeniu twierdzi, że nie ma żadnego interesu ani w popieraniu Ukraińców, ani rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Nacjonaliści początkowo nawiązali kontakt z przedstawicielami Zjednoczenia Ogólnoukraińskiego „Swoboda”, jednak sytuacja tej partii stała się niejasna po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza, a dodatkowo nie była ona w stanie udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące jej udziału w nowych rządach. Stąd SvP zawiesiło swoje relacje z ukraińskimi nacjonalistami.

Szwedzkie ugrupowanie uważa, że linie graniczne powinny przebiegać w możliwie jak największym stopniu w zgodzie z podziałami etnicznymi. Winny być one również wynikiem rozmów pokojowych, a nie konfliktu zbrojnego. Jednocześnie SvP nie uważa, aby Szwedzi mieli decydować o obcych granicach, pomiędzy Ukrainą i Rosją, Polską a Niemcami czy Węgrami i Rumunią. Nacjonaliści uważają, że narody Europy mają w tej chwili zresztą poważniejsze problemy, od roztrząsania dawnych sporów.

Ugrupowanie wezwało szwedzkich nacjonalistów do nieuczestniczenia w rosyjsko-ukraińskim konflikcie, ponieważ ich celem powinno być rozwiązanie problemów własnego kraju, a branie udziału w obcych działaniach zbrojnych jest bardzo nierozsądne. Z tego powodu SvP wystosowało poważne ostrzeżenie wobec swojego działacza, mówiąc mu, iż jego zachowanie nie będzie tolerowane. Nacjonaliści mają bowiem kilkadziesiąt dni do końca priorytetowej dla nich kampanii wyborczej.

Źródło: https://www.svenskarnasparti.se/2014/08/01/klargorande-kring-medverkan-i-konflikten-i-ukraina/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s