Jobbik: konflikt na Ukrainie nie jest węgierską wojną

jobbik_logoWęgierscy nacjonaliści z Jobbiku zwołali konferencję prasową, podczas której przedstawili swoje stanowisko wobec bieżącej sytuacji mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Poseł István Szávay poinformował, że w wyniku regulacji ukraińskiego parlamentu, dotyczących powołań do służby wojskowej, są do niej zobowiązani również Węgrzy mieszkający na Zakarpaciu. Z tego powodu wielu z nich ukrywa się w lasach, ucieka zagranicę albo nie wraca obecnie z zagranicznych wyjazdów. Swoje domy opuszczają też całe rodziny, a zasiedlają je ukraińscy uchodźcy ze wschodniej części kraju, co stanowi poważne zagrożenie dla całej węgierskiej społeczności na Zakarpaciu.

Parlamentarzysta nacjonalistów powiedział, że ukraińskie władze dokonują wielu nadużyć prawa, a w ostatnich miesiącach przeforsowały kilka zmian, godzących w prawa mniejszości węgierskiej i innych narodowości zamieszkujących Ukrainę. Władze w Kijowie traktowały tym samym Węgrów jako ludzi drugiej kategorii, a obecnie wymagają umierania za Ukrainę. Węgrzy natomiast nie zamierzają poświęcać swojego życia dla takiego kraju, a konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją, nie jest ich wojną.

Jobbik uznał za zdumiewający fakt, iż centroprawicowy rząd Fidesz-KDNP, nie wydał w tej sprawie żadnego oświadczenia. Podobnie uczyniło też Węgierskie Stowarzyszenie Kulturalne na Zakarpaciu, nie wyrażając oburzenia zaistniałą sytuacją. Odmiennie postąpiło choćby ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii, domagając się obrony praw swojej społeczności, czego od węgierskiego MSZ oczekuje obecnie Jobbik.

Szávay zauważył, że Węgrzy z Zakarpacia byli potrzebni Fideszowi jedynie podczas kampanii wyborczej, a obecnie mogą się oni doświadczyć oportunistycznej polityki rządu Viktora Orbana. Jobbik domaga się więc aby węgierscy żołnierze chronili zakarpacką społeczność. Długoterminowym rozwiązaniem problemów Węgrów na Ukrainie powinno być utworzenie autonomii etnicznej. Jednocześnie rząd powinien skupić się jedynie na własnej mniejszości narodowej, zamiast wspierać politykę zagraniczną Unii Europejskiej.

Źródło: http://www.jobbik.com/war_not_hungarian_war

MM

1 thought on “Jobbik: konflikt na Ukrainie nie jest węgierską wojną

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s