Demonstracja Jobbiku przeciwko agresji wobec Strefy Gazy

jobbik-palestyna-24.07Węgierski Jobbik zorganizował demonstrację przeciwko izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. W czwartek 24 lipca, pod ambasadę Izraela w Budapeszcie przybyło ponad tysiąc osób, a wśród nich także przedstawiciele społeczności palestyńskiej, na czele z ambasador Palestyny. Przeciwko narodowcom demonstrowało kilkudziesięciu Żydów, odgrodzonych od manifestantów kordonem policyjnym.

Demonstrację rozpoczęło wyświetlenie przesłania od europosła Zoltana Balczó, który wyraził solidarność z narodem palestyńskim. Następnie moderator imprezy odczytała list od europoseł Krisztiny Morvai, zajmującej się w przeszłości sprawami praw palestyńskich kobiet w Organizacji Narodów Zjednoczonych, za co była krytykowana przez rząd Izraela. Reformowany pastor Loránt Hegedűs stwierdził natomiast, że Izrael prowadzi politykę podboju, nazywając ją samoobroną. Dzięki uruchomieniu medialnej maszyny propagandowej, Izraelczycy dokonują ludobójstwa, a mają w tym również wsparcie większości mediów na Węgrzech. Hegedűs jako duchowny podkreślił brak reakcji przywódców religijnych na sytuację w Palestynie, co jest niezgodne z dziesięcioma przykazaniami. Działacz Jobbiku ocenił, iż syjoniści staną przed sądem w którym obowiązuje prawo boskie. Po przemówieniu Hegedűsa, na przygotowanej scenie pojawili się muzycy Romantikus Erőszak, wykonując akustycznie jedną piosenkę.

jobbik-palestyna-24.07-2

Następnie głos zabrał lider Jobbiku, Gábor Vona. Stwierdził, iż współcześnie żyjemy na planecie ofiar i przestępców, a Węgrzy są prześladowani niemal podobnie jak Palestyńczycy. Jak dotąd na nic zdaje się oskarżanie Izraela o dokonywanie Holocaustu na Palestyńczykach. Vona pytał się również uczestników konkurencyjnej demonstracji, czy pojawili się na niej, bo popierają agresję Izraela na Strefę Gazy, czy Izraelczyków tańczących i cieszących się z powodu zamordowania palestyńskiego dziecka. Zwracając się do zgromadzonych na nacjonalistycznym wiecu, stwierdził, że wszyscy obecni powinni pomyśleć co czuliby, gdyby ich bliscy ginęli od bomb – to jest bowiem rzeczywistość życia Palestyńczyków.

Vona podkreślił, że nie przybył pod ambasadę Izraela z powodu antysemityzmu, ale aby mówić o dokonywanych zbrodniach przeciwko ludzkości. Lider Jobbiku pytał, jak wojną można nazwać konflikt w którym jedna strona ma miliony dolarów, a druga jest pozbawiona wody pitnej i leków. Vona zauważył, że Palestyńczycy w gruncie rzeczy nie mają swojego państwa, a wszystko przypomina bardziej obóz koncentracyjny. Podobnie jak w przypadku Hegedűsa, Vona pytał gdzie w tej sytuacji są przywódcy religijni. Wymienił też przykłady znanych w świecie postaci, wspierających Palestyńczyków, podczas gdy na Węgrzech nie robi tego żaden z celebrytów, a tym bardziej czołowych polityków. Przewodniczący nacjonalistów oświadczył, że jeśli będzie premierem, nie chce żyć w kraju w którym wszystko jest mierzone kategoriami materialnymi, a właśnie dlatego milczy się na temat izraelskich zbrodni. Jobbik natomiast ma trzy postulaty: chce poznać opinię francuskiego Frontu Narodowego i Wolnościowej Partii Austrii na temat działań Izraela, ogłosić bojkot izraelskich produktów, a także wezwać rząd do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem, dopóki nie powstanie niezależne państwo palestyńskie.

jobbik-palestyna-24.07-4

Po tej części demonstracji, jej uczestnicy przemaszerowali spod ambasady Izraela, pod placówkę dyplomatyczną Palestyny. Koło trasy manifestacji nacjonalistów zebrała się grupa kilkudziesięciu miejscowych Żydów, mających ze sobą izraelskie flagi, jednak nie doszło do żadnego incydentu. Pod placówką Palestyny, głos zabrała ambasador Marie Antoinette Sedin, która ze łzami w oczach podziękowała wszystkim za przybycie, informując o setkach ofiar i tysiącach rannych w wyniku żydowskiej agresji. Zauważyła, że Palestyńczycy nie mogą czuć się bezpiecznie w domach, szkołach, a nawet w szpitalach. Na terenie 360 kilometrów kwadratowych żyje bowiem ponad 1,8 miliona osób, a więc trudno schronić się przed izraelskim ostrzałem. Demonstrację zakończono zapaleniem zniczy pod palestyńską ambasadą. Podczas akcji wielokrotnie krzyczano „Wolna Palestyna” czy „Izrael jest państwem terrorystycznym”.

jobbik-palestyna-24.07-3

jobbik-palestyna-24.07-6 jobbik-palestyna-24.07-5

Źródła:

http://alfahir.hu/ugyanattol_szenved_a_magyar_es_a_palesztin_nep

http://jobbik.com/jobbik_protested_against_israels_aggression_gaza

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s