Zmiana przewodniczącego Brytyjskiej Partii Narodowej

Banned teacher Adam Walker, left, with former BNP leader Nick Griffin.Nick Griffin po piętnastu latach zrezygnował z przywództwa w Brytyjskiej Partii Narodowej (British National Party). Powodem rezygnacji były zewnętrzne i wewnętrzne próby zniszczenia ugrupowania oraz niezadowalający wynik BNP w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których nacjonaliści uzyskali zaledwie 1,09% głosów, a Griffin stracił tym samym mandat europosła. Nowym przewodniczącym partii został Adam Walker, wieloletni przewodniczący Wydziału Organizacyjnego BNP. Rezygnacji Griffina i powołaniu Walkera towarzyszyły listy do członków i sympatyków partii, napisane przez obu polityków.

W obszernym liście, Griffin wyjaśnił powody swojej decyzji. Stwierdził, że piętnaście lat kierowania partią to „więcej niż wystarczająco długo”, a miał on być liderem BNP jedynie kilka lat. Czas ten przedłużył się z powodu zewnętrznych i wewnętrznych prób zniszczenia ugrupowania, którym przeciwstawiał się Griffin, wyprowadzając BNP na finansową prostą. Były już szef nacjonalistów, nie ukrywa, że część członków partii obwinia go za porażkę w wyborach do Europarlamentu, które BNP sromotnie przegrało, nie mając szans na nawiązanie walki z liberalnymi eurosceptykami z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Tymczasem partia polityczna nie będzie w stanie osiągnąć sukcesu, jeśli nie ma w niej wewnętrznej jedności, a według Griffina pozostawienie go na stanowisku, nie gwarantowałoby spójności BNP. Wieloletni szef nacjonalistów oświadczył jednocześnie, że nadal pozostaje członkiem BNP i będzie wspierał jej nowego szefa. Zastrzegł przy tym, iż przyszłość BNP nie zależy jedynie od jednego człowieka i wymaga ona zaangażowania wszystkich członków partii. Griffin dodał, że „nie chodzi o Nicka Griffina czy Adama Walkera, ale o Brytyjską Partię Narodową, jedyną nadzieję dla rasy i narodu”.

Nowy przewodniczący brytyjskich nacjonalistów, Adam Walker, również wystosował list do członków i sympatyków BNP. Zapowiedział, że będzie prowadził inną politykę od swojego poprzednika, a ma ona polegać na wsłuchiwaniu się w opinie członków ugrupowania. Walker chce również, żeby BNP było „ludową i prawdziwie nacjonalistyczną” alternatywą wobec zdegenerowanych partii systemu. Nowy szef BNP jako były żołnierz zapowiedział też, że będzie chciał wpoić działaczom dyscyplinę, profesjonalizm i staranne planowanie wszelkich działań.

Źródła:

http://www.bnp.org.uk/news/national/bnp-leadership-–-personal-statement-nick-griffin

http://bnp.org.uk/news/national/official-statement-new-leader-bnp-adam-walker

http://www.nacjonalista.pl/2014/07/24/wielka-brytania-bnp-ma-nowego-przywodce/

http://www.trzecia-droga.org/nacjonalizm-na-swiecie/adam-walker-oficjalne-stanowisko-nowego-lidera-bnp/

MM

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s