„Letnia Szkoła Patriotyzmu” w Chorwacji

chorwacja-szkoła-2014Nacjonaliści z Chorwackiej Partii Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava) zorganizowali pierwszą edycję „Letniej Szkoły Patriotyzmu”, która w dniach 11-13 lipca odbyła się w Delnicach na północy kraju. Uczestniczyli w niej narodowcy z innych państw, a więc przedstawiciele węgierskiego Jobbiku i Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom), niderlandzkiego Voorpostu oraz Bułgarskiego Sojuszu Narodowego. Konferencja była poświęcona zagadnieniom nowoczesnego nacjonalizmu, zadań i działań nacjonalistów w Europie, rozwiązywania trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej kontynentu, przyszłości młodych Europejczyków, a także kapitalizmowi jako wrogowi narodów europejskich.

Szkołę otworzył przewodniczący chorwackiej partii, Josip Miljak, a następnie głos zabrał prof. Tomislav Sunić. Były dyplomata i wykładowca amerykańskich uczelni, swoje wystąpienie poświęcił koncepcji tożsamości narodów i państwa, a także sytuacji globalnego kapitalizmu. Przewodniczący młodzieżówki HČSP, Frano Čirko, podkreślił natomiast, że to pierwsza tego typu impreza w Chorwacji, dlatego bieżąca edycja została ograniczona jedynie do zaproszonych gości. Powodzenie tego eksperymentu ma jednak spowodować, że sama impreza i jej program będą w przyszłości bogatsze i będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń wśród nacjonalistów w Europie.

Poza wykładami zaproszonych gości, w programie szkoły znalazły się zajęcia integracyjne, a także wycieczki w góry.

chorwacja-szkoła-2014-2

Źródła:

http://hcsp.hr/odrzana-prva-ljetna-skola-domoljublja-mladezi-hcsp-a-mladi-nacionalisti-ucili-o-kapitalizmu-kao-neprijatelju-europskih-naroda

http://deres.tv/20140717/hazafiak-horvatorszagban

http://www.voorpost.org/1/532/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s