Rzecznik Złotego Świtu zatrzymany

kasidiarisRzecznik greckiego Złotego Świtu, Ilias Kasidiaris, został wczoraj zatrzymany przez policję. Powodem uwięzienia nacjonalistycznego parlamentarzysty, jest posiadanie przez niego dwóch sztuk broni i przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Ten drugi zarzut jest związany z toczącym się od kilku miesięcy śledztwem, podczas którego aresztowano czołowych polityków Złotego Świtu, w tym jego szefa, Nikolaosa Michaloliakosa. Poza tym Kasidiaris miał w swoim domu dwie sztuki broni. Jak tłumaczy rzecznik nacjonalistów, na jedną z nich ma pozwolenie, natomiast druga należy do jego ojca. Cała sprawa ma zaś wydźwięk polityczny i jest elementem walki rządzącej koalicji centroprawicy i socjaldemokratów z opozycją. Ogółem w areszcie znajduje się ośmiu parlamentarzystów Złotego Świtu. Sam Kasidiaris był już zatrzymany we wrześniu ubiegłego roku, jednak mógł opuścić areszt po wpłaceniu kaucji.

Ilias Kasidiaris urodził się w 1980 roku. Ukończył naukę żywności na Akademii Rolniczej w Atenach. Był komandosem w greckich siłach specjalnych. Jest członkiem rady politycznej Złotego Świtu, a w wyborach w czerwcu 2012 roku dostał najwięcej głosów spośród działaczy ugrupowania. W majowych wyborach na prezydenta Aten, otrzymał poparcie 16,2% głosujących.

Źródła:

http://www.ft.com/cms/s/0/0aa969b0-0858-11e4-9afc-00144feab7de.html#axzz379uSkGub

http://www.xryshaygh.com/index.php/enimerosi/view/defencenet.gr-to-apisteuto-skeptiko-ths-profulakishs-kasidiarh-ebalan-fulak

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s