Jobbik wniósł uchwałę potępiającą działania rządu Ukrainy

jobbik_logoJobbik złożył projekt uchwały w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym. Dotyczy on potępienia masakr na ludności wschodniej Ukrainy, dokonywanych na zlecenie rządu w Kijowie, a także promowania kwestii autonomii regionu Zakarpacia. Zdaniem węgierskich nacjonalistów, ukraiński rząd przeprowadza ataki na własnych obywateli, stosując przy tym kryteria etniczne. Działania te mają finansowe, moralne i polityczne wsparcie państw zachodnich, które nie przejmują się przypadkami łamania prawa przez rząd w Kijowie. Władze Ukrainy mają współpracować również z lokalną szowinistyczną policją.

Poseł Márton Gyöngyösi zwrócił uwagę na wydarzenia ostatnich kilku tygodni, agresywne zachowanie rządu w Kijowie, a także przypadki naruszenia prawa. Na wszystkie te zjawiska obojętnie mają patrzeć przedstawiciele świata euroatlantyckiego, który nie jest zainteresowany promowaniem pokoju, ale prowadzeniem nowej zimnej wojny. Nacjonaliści obarczają więc winą za eskalacje napięcia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Węgierski parlamentarzysta podkreślił, że już ponad sto tysięcy obywateli Ukrainy musiało opuścić swoje domy i szukać schronienia zagranicą. Walki na wschodzie kraju pochłonęły już życie setek niewinnych ofiar cywilnych. Działania te rodzą więc podejrzenie, że Kijów umyślnie i systematycznie nakręca ludobójstwo w regionach Doniecka i Ługańska.

Jobbik potępia więc stosowanie przemocy i podkreśla, że Węgrzy są zainteresowani pokojowym rozwiązaniem konfliktu, zważywszy na obecność ludności węgierskiej i rusińskiej na terenie Zakarpacia. Obie te społeczności są zaś obecnie narażone na szowinistyczne i uderzające w mniejszości narodowe, działania rządu w Kijowie.

Źródło: http://www.jobbik.com/jobbik_condemn_ukrainian_massacre_parliamentary_resolution

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s