Marine Le Pen bez frakcji w Parlamencie Europejskim

eurogrupa-le-penPrzewodnicząca Frontu Narodowego (Front National) Marine Le Pen, mimo zwycięstwa we francuskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie jest w stanie utworzyć nowej frakcji w tej strukturze. Termin na zgłoszenie nowej strony politycznej w PE minął wczoraj, a Le Pen i jej politycznym partnerom nie udało się zgromadzić parlamentarzystów z siedmiu krajów, a bez tego rejestracja nowego podmiotu nie jest możliwa. Negocjacje w tej sprawie trwały kilka dni, a wszystko odbywało się z udziałem Janusza Korwin-Mikke i Kongresu Nowej Prawicy. Poglądy Polaka nie spodobały się części sojuszników Le Pen. Holenderska Partia Wolności (PVV) Geerta Wildera skrytykowała poglądy Korwin-Mikkego na małżeństwa homoseksualne, natomiast przeszkodą dla samego Frontu miał być „antysemityzm” KNP, zaś ugrupowanie odcina się obecnie od podobnych poglądów.

Przedstawiciele francuskiej i holenderskiej partii twierdzą, że chodzi im o stworzenie „znaczącej siły politycznej”, dlatego nie chcą tworzyć nowej frakcji na siłę. Nie wykluczyli jednak, że będą dalej podejmować podobne próby, a mają na to pięć lat nowej kadencji PE. Dotychczas chęć przystąpienia do nowej grupy politycznej, oprócz FN i PVV, wyraziły Interes Flamandzki (Vlaams Belang), włoska Liga Północna (Lega Nord) i  Wolnościowa Partia Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs). Jeśli nawet zgodzono by się na udział KNP, eurosceptycy i nacjonaliści potrzebowaliby przynajmniej jednego posła z jeszcze jednego kraju.

Stworzenie własnej frakcji parlamentarnej oznacza udział we władzach Europarlamentu, a także możliwość otrzymywania wielomilionowych dotacji na działalność. Swoją frakcję będą mieli eurosceptycy pod patronatem brytyjskiego UKIP i lidera tej partii, Nigela Farage’a. Utworzył on swoją frakcję m.in. dzięki przejściu do niej europarlamentarzystki wybranej z listy francuskiego FN. Inni potencjalni sojusznicy Le Pen, a więc Partia Finów i Duńska Partia Ludowa, wzmocniły frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Źródła:

http://www.tvp.info/15743856/marine-le-pen-nie-chce-koalicji-z-januszem-korwinmikkem

http://www.lefigaro.fr/politique/2014/06/24/01002-20140624ARTFIG00053-le-fn-echoue-a-former-un-groupe-au-parlement-europeen.php

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s