Politycy Jobbiku rozmawiali w Rosji o autonomii Zakarpacia

vona-rosjaPrzewodniczący węgierskiego Jobbiku, Gábor Vona, odbył wizytę w Moskwie, gdzie spotkał się z przedstawicielami rosyjskiej Dumy Państwowej. Głównym tematem rozmów lidera nacjonalistów, posła Mártona Gyöngyösiego i europosła Béli Kovácsa, była sprawa utworzenia autonomii węgiersko-rosyjskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Wedlug Vony, we wschodniej Ukrainie dokonywane są czystki etniczne, które niedługo mogą przenieść się na terytorium Zakarpacia, znajdującego się obecnie w zachodniej części państwa.

Tematem rozmów były również stosunki węgiersko-rosyjskie, szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej, lecz także kulturalnej i politycznej. Poseł Gyöngyösi rozmawiał z przewodniczącym Dumy o kryzysie ukraińskim, stwierdzając, że przerodził się on w poważny konflikt w którym jednak to nie Rosja jest agresorem, bowiem broni ona jedynie praw swojej mniejszości na Ukrainie. Parlamentarzysta Jobbiku stwierdził także, że referendum na Krymie otworzyło możliwości uzyskania autonomii przez narody zamieszkujące Ukrainę.

Europoseł Kovács udzielił natomiast wywiadu jednej z agencji prasowych. Przekazał kondolencje Rosjanom, związane z ofiarami konfliktu z Ługańska, a także odniósł się do oskarżeń dziennika „Magyar Nemzet”. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, centroprawicowy dziennik oskarżył europosła o współpracę z rosyjskimi służbami, a sprawę bada obecnie prokuratura. Kovacs uznał zarzuty za absurdalne. Jednocześnie podkreślił, że opowiada się za poprawą relacji Rosji i Unii Europejskiej, a europarlamentarna grupa robocza unijno-rosyjskiej współpracy energetycznej, której jest wiceprzewodniczącym, osiągała dobre rezultaty. Europoseł uważa też, że bezpieczeństwo energetyczne UE będzie zagrożone, jeśli nie uda się zbudować rurociągu South Stream.

Vona powiedział natomiast, że Rosja powinna budować jak najlepsze stosunki z Unią Europejską, a przede wszystkim Węgrami. Równocześnie wyraził zadowolenie z utworzenia Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (porozumienia Rosji, Kazachstanu i Białorusi), która jest potrzebna regionowi jako polityczna i ekonomiczna przeciwwaga dla euroatlantyzmu. Choć lider Jobbiku określił jako nierealne dołączenie Węgier do tejże Unii, to Budapeszt powinien dołożyć wszelkich starań do jak najlepszej współpracy z Rosją.

Źródło: http://jobbik.hu/hireink/moszkvaba-ment-az-autonomiarol-targyalni-vona-gabor

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s