HVIM na obchodach Trianon w Niedzicy

trianon-niedzica-2014Działacze węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) uczestniczyli 7 czerwca w obchodach rocznicy Traktatu w Trianon, zabierającego Węgrom 2/3 terytorium i 1/3 ludności. Obchody w polskiej Niedzicy zorganizowali działacze Obozu Narodowo-Radykalnego Podhale, a uczestniczyli w nich również przedstawiciele Małopolskich Patriotów, Narodowej Dębicy, Narodowego Rzeszowa czy Młodzieży Wszechpolskiej.

Ze strony węgierskiej do Polski przyjechali działacze HVIM z Budapesztu oraz terenów obecnej Słowacji. Zwiedzili oni muzeum znajdujące się na zamku w Niedziecy w powiecie nowotarskim. Sama budowla została wzniesiona zresztą na początku XIV wieku, przez węgierskich kolonizatorów tych terenów, a znalazła się w granicach Polski po I Wojnie Światowej, właśnie w wyniku zmian na mocy Traktatu z Trianon z 1920 roku.

Popołudniu odbyła się właściwa część uroczystości. Po przemarszu przez zamek, nacjonaliści udali się na pobliski cmentarz, gdzie spoczywają ostatni węgierscy mieszkańcy tych ziem. Zapalono tam znicze, a okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele ONR Podhale i HVIM. Wznoszono również okrzyki dotyczące przyjaźni polsko-węgierskiej.

trianon-niedzica-2014-2 trianon-niedzica-2014-3

Źródła:

http://deres.tv/20140610/varmegyesek-kalandjai-lengyel-magyar-hataron

http://goral.info.pl/portal/index.php/aktualnosci/2237-sprawiedliwosc-dla-wegier-rocznica-traktatu-w-trianon

MM

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s