Jobbik: wybory do Parlamentu Europejskiego to przełom

jobbik-wybory-2014-epLiderzy węgierskiego Jobbiku ogłosili niedzielne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, przełomem w ich dotychczasowej działalności. Przewodniczący ugrupowania Gabor Vona, ogłosił Jobbik drugą najsilniejszą partią polityczną Węgier, po tym jak nacjonaliści uzyskali 14,68% głosów, wyprzedzając postkomunistów z Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt). Radykałowie nie spoczywają jednak na laurach.

Vona zauważył, że nacjonalistom udało się uzyskać dobry wynik, mimo kampanii rządzącej centroprawicy z Fideszu. Zdaniem liderów Jobbiku, użyła ona krajowego wywiadu do swoich rozgrywek politycznych, bowiem posądziła europosła Bélę Kovácsa (który notabene uzyskał reelekcję) o współpracę z rosyjskim wywiadem. Partii udało się jednak osiągnąć swój cel, który był coraz bliższy z każdymi wyborami, a więc wyprzedzili oni pogrążonych obecnie w kryzysie socjalistów. Nacjonaliści są więc gotowi do podjęcia walki z Fideszem.

Jobbik nie ukrywa jednak, że będzie to bardzo trudna walka. Fidesz stracił co prawda prawie milion wyborców w porównaniu do elekcji z 2009 i 2010 roku, jednak w niedzielnych wyborach uzyskał ponad 51% głosów, mimo niskiej frekwencji, wynoszącej na Węgrzech jedynie 27%. Vona twierdzi, że tak wysoka absencja Węgrów, jest wyrazem dezaprobaty dla kierunku w którym zmierza Unia Europejska. Zaznaczył jednocześnie, że nacjonaliści są za Europą, ale nie za Unią.

Przewodniczący Jobbiku pogratulował nowym-starym europosłom, którzy będą reprezentować partię w PE, a więc Krisztinie Morvai, Zoltanowi Balczo i wspomnianemu Kovácsowi.

Źródło: http://www.jobbik.com/ep_elections_historical_breakthrough_jobbik

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s