Le Pen odmawia współpracy z radykałami

MARINE LE PEN SERAIT PARMI LES 100 PERSONNES LES PLUS INFLUENTES AU MONDEPrzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego (Front National) Marine Le Pen, powtórzyła swoją zapowiedź sprzed kilku miesięcy, dotyczącą współpracy z radykalnymi ugrupowaniami narodowymi w Europie. Zwyciężczyni wyborów do Parlamentu Europejskiego we Francji, zaprzeczyła informacjom agencji Reuters, jakoby miała rozmawiać na temat utworzenia wspólnej eurogrupy z węgierskim Jobbikiem, greckim Złotym Świtem i bułgarską ATAKĄ (notabene ta ostatnia partia nie przekroczyła progu wyborczego). Le Pen podkreśliła również, że jej partia przez lata walczyła z łatką „schronienia dla sympatyków nazizmu”, dlatego nie zamierza także rozmawiać z Udo Voigtem, który zdobył mandat europosła z ramienia Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands).

Przewodnicząca FN powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że jest kilka ugrupowań politycznych w Europie, które mogą tworzyć wraz z nią frakcję w Parlamencie Europejskim, bowiem są przeciwne tworzeniu europejskiego państwa federalnego. Aby założyć własną grupę, potrzeba 25 europosłów z siedmiu krajów.

Jak na razie Front porozumiał się z holenderską Partią Wolności (Partij voor de Vrijheid) mającą 4 europosłów, Interesem Flamandzkim (Vlaams Belang) mającym jednego europosła oraz Wolnościową Partią Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs), która wprowadziła do nowego PE 4 deputowanych. To jak na razie nie daje możliwości utworzenia odrębnej grupy.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, współpracy z Frontem na forum Parlamentu Europejskiego nie podejmą Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna). Ich lider, Jimmie Åkesson, pogratulował Le Pen dobrego wyniku, ale stwierdził, że FN jest zbyt radykalne dla jego partii. SD ma współpracować z Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party), która ustami swojego lidera Nigela Farage’a już kilka miesięcy temu wykluczyła współpracę z Francuzami. W tym samym obozie pozostanie też konserwatywno-narodowa Duńska Partia Ludowa (Dansk Folkeparti).

Źródło: http://www.theguardian.com/world/2014/may/27/marine-le-pen-met-far-right-leaders-eu-bloc

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s