Europoseł Jobbiku oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

bela-kovacsProkurator generalny Węgier zwrócił się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza, o uchylenie immunitetu europosłowi Jobbiku, Béli Kovácsowi – poinformował centroprawicowy dziennik „Magyar Nemzet”. Wobec nacjonalisty toczy się śledztwo, dotyczące jego rzekomego szpiegostwa przeciwko Unii Europejskiej. Żona Kovácsa ma natomiast podwójne obywatelstwo rosyjskie i austriackie, a w przeszłości miała pracować w KGB. Sprawą rzekomego szpiegostwa na rzecz Rosji, zajął się już cywilny kontrwywiad, badający kwestię regularnych spotkań europosła z rosyjskimi dyplomatami, a także jego comiesięcznymi wizytami w Moskwie. Kovács jest poza tym absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, a po jego ukończeniu przez kilka lat pracował w rosyjskich i japońskich spółkach handlowych.

Jedną z części śledztwa jest badanie czy utworzony w 2009 roku Europejski Sojusz Ruchów Narodowych (Alliance of European National Movements), nie jest narzędziem w rękach Rosji, chcącej rozbijać Unię Europejską. Jak na razie AENM nie dał nawet rady utworzyć frakcji w Parlamencie Europejskim, a także nie zabierał choćby głosu w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Sam Jobbik uznał natomiast wyniki referendum na Krymie, zaś sam Kovács był obserwatorem podczas głosowania.

Zarzuty wobec europosła odrzucają jego partyjni koledzy. Lider listy Jobbiku do Parlamentu Europejskiego, Krisztina Morvai, powiedziała mediom, że szpiegostwo Kovácsa jest mało prawdopodobne, dlatego nie widzi powodu dla którego miałby on zostać usunięty z trzeciego miejsca na liście partyjnej. Według europoseł, atak na Jobbik jest związany z tym, iż partia opowiada się za otwarciem na Wschód, mającym być alternatywą dla euroatlantyzmu. Związany z nacjonalistami portal Alfahir.hu uważa zarzuty za absurdalne, a spotkania z rosyjskimi dyplomatami nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ Kovács jest liderem europarlamentarnej grupy roboczej rosyjsko-europejskiej komisji energetycznej. Portal uważa poza tym, że kampania Fideszu przeciwko europosłowi Jobbiku jest zbieżna z oczekiwaniami Unii Europejskiej i USA. Na dodatek według ostatnich sondaży, nacjonaliści mogą uzyskać drugi wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Popołudniu do zarzutów ustosunkował się sam Kovács. Podczas specjalnej konferencji prasowej stwierdził, że nigdy nie ukrywał swoich kontaktów z rosyjskimi dyplomatami, a powszechnie znanym faktem jest ukończenie przez niego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Europoseł dodał w tym kontekście, że na tej samej uczelni studiowało kilku innych węgierskich polityków, wobec których nie wysuwa się oskarżeń o związki z rosyjskimi wywiadem, a wśród absolwentów jest również dziennikarz działu zagranicznego dziennika „Magyar Nemzet”, który ujawnił informację o trwającym postępowaniu. Kovács zaprzeczył również aby Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych był finansowany przez Moskwę, a on sam nigdy nie szukał wsparcia dla Sojuszu u rosyjskich polityków. Pieniędzy z Rosji i Iranu miał nie przyjmować natomiast sam Jobbik. Europoseł radykałów dodał, że oskarżenie jego żony o pracę dla KGB zakończy się sprawą przed sądem.

Źródła:

http://mno.hu/magyar_nemzet_belfoldi_hirei/orosz-ugynok-a-jobbikban-1226600

http://alfahir.hu/nemzetkozi_nyomasra_tamadjak_a_jobbik_jeloltjet

http://alfahir.hu/nem_tudnak_megallitani_visszautasitja_a_vadakat_kovacs_bela

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s