Rumunia: konsekwencje karne za symbolikę ruchu legionowego

żelazna-gwardiaRumuński Senat przyjął nowe przepisy, które nakładają kary na osoby posługujące się symboliką Legionu Michała Archanioła (Legiunea Arhanghelul Mihail) i Żelaznej Gwardii (Garda de Fier). Rozpatrywany projekt zakłada kary więzienia od trzech miesięcy do trzech lat, dla osób rozprowadzających, sprzedających i posiadających symbole przedwojennego ruchu legionowego. Podobne kary można otrzymać za używanie flag, transparentów i innych gadżetów, a także pozdrowień, związanych z symbolami rumuńskiego nacjonalizmu, w przestrzeni publicznej. Według pierwotnego projektu ustawy, za tworzenie paramilitarnych organizacji nawiązujących do tradycji legionowej, miało grozić od 3 do 15 lat więzienia. Używanie historycznych symboli rumuńskiego nacjonalizmu, nie jest karane jeśli nie wiąże się z nienawiścią wobec grup etnicznych, a także jest wykorzystywane do krzewienia praw człowieka, lub jest elementem badań naukowych bądź sztuki.

Legion Michała Archanioła powstał w 1927 roku, natomiast w 1930 roku powołano do życia Żelazną Gwardię, będącą organizacją paramilitarną ruchu legionowego. W latach 1935-1940 nacjonaliści działali pod nazwą „Wszystko dla Ojczyzny”, a w 1941 roku zostali rozwiązani po nieudanym puczu na dyktatorze kraju, Ionie Antonescu.

Źródło: http://www.frontpress.ro/2014/04/senat-pedepse-grele-pentru-persoanele-care-minimalizeaza-in-public-holocaustul.html

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s