Jobbik najsilniejszą partią narodową w Europie

jobbik-wybory-2014Ponad tydzień po wyborach parlamentarnych na Węgrzech, policzono wszystkie oddane głosy. Trzecią siłą polityczną kraju i najsilniejszą partią narodową w Europie, stał się Jobbik. Na kandydatów tej partii zagłosowało 1 011 990 osób, co daje 20,27% w skali całego kraju i 23 miejsca w parlamencie. Komentując wyniki, już po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę 6 kwietnia, lider partii Gabor Vona ogłosił, że Jobbik jest obecnie najsilniejszą partią nacjonalistyczną w Europie. Jednocześnie stwierdził, iż partii nie udało się zrealizować wszystkich celów, ponieważ żaden z parlamentarzystów nie został wybrany w jednym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych.

Przewodniczący Jobbiku zauważył, że poparcie dla nacjonalistów rośnie stopniowo, a głosują na nich głównie osoby rozczarowane dotychczasową węgierską sceną polityczną. Vona uznał wyniki wyborów, jednak równocześnie nie ukrywał, iż kampania wyborcza nie była prowadzona na równych zasadach, ponieważ Jobbik miał ograniczony dostęp do ogólnokrajowych mediów. Partia jednocześnie złożyła zawiadomienie do prokuratury, która ma zbadać ewentualne naruszenia prawa wyborczego. Chodzi przede wszystkim o kupowanie głosów Cyganów przez zwycięski, centroprawicowy Fidesz. Vona zapowiedział, że partia będzie dalej przedstawiać swój program pozytywny, a jej celem jest zwycięstwo w wyborach 2018 roku.

Przez kolejne cztery lata Węgrami będzie rządzić premier Viktor Orban i centroprawicowy Fidesz. Ugrupowanie uzyskało 45,09% poparcia, co przełożyło się na 133 mandaty w parlamencie i ponowną konstytucyjną większość. Drugie miejsce zajęła wspólna lista lewicowo-liberalnej opozycji „Zjednoczeni” (Összefogás), na którą zagłosowało 25,69% osób, przekładając się na 38 mandatów. W parlamencie znajdzie się także 5 przedstawicieli partii Polityka Może Być Inna! (Lehet Más a Politika!), którą poparło 5,38% głosujących.

Na podstawie:

http://jobbik.hu/hireink/levonjuk-tanulsagokat-es-2018-ban-megnyerjuk-valasztasokat

http://jobbik.hu/hireink/europa-legerosebb-euroszkepitkus-nemzeti-partjava-valt-jobbik

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s