Środkowoeuropejska konferencja ziemska w Budapeszcie

konferencja-ziemiaDzień przed świętem narodowym Węgier, a więc 14 marca, w Budapeszcie odbyła się „Środkowoeuropejska konferencja ziemska”. Jej organizatorami były partia Jobbik oraz Okrągły Stół na rzecz Ziemi i Suwerenności, a uczestnikami specjaliści i politycy z Chorwacji, Polski i Węgier. Podczas konferencji podpisano deklarację o powołaniu grupy roboczej państw Europy Środkowej, która będzie pracować nad zmianami w traktatach Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o zapisy poświęcone swobodnemu przepływowi kapitału, w tym również ziemi. Zmiany miałyby zapobiec spekulacyjnemu zakupowi gruntów, a także traktowaniu ziemi jako zwykłego towaru. Właśnie tym zagadnieniom poświęcona była konferencja.

Jako pierwszy głos zabrał Marek Andrzejak ze Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna”. Przedstawił on sytuację polskiego rolnictwa po II Wojnie Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem samej kwestii gruntów. Andrzejak podkreślił, że polskie organizacje rolnicze proponowały konstytucyjne zmiany, pozwalające na ochronę ziemi przed wykupem jej przez obcokrajowców, jednak na przeszkodzie stoi m.in. działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Inną propozycją mającą uderzyć w zagranicznych posiadaczy, miałoby być opodatkowanie wielkich gospodarstw komercyjnych, które prowadzą działalność przemysłową. Jednocześnie Andrzejak zaznaczył, że szkodliwe byłoby opodatkowanie inwestycji w rolnictwie. Sprzeciwił się też wolnemu obrotowi gruntów, bowiem są one nie tylko obiektem produkcji rolnej, lecz pełnią ważną funkcję w życiu narodów, jako jedna z podstaw tożsamości narodowej.

Prof. Tanka Endre z Uniwersytetu Karola Gaspara, wskazał natomiast na fakt, iż kraje Europy Zachodniej mogą chronić swoją ziemię przed sprzedażą, a tego prawa pozbawiona jest Europa Środkowo-Wschodnia. Przeszkadzają w tym przede wszystkim zapisy traktatów akcesyjnych, korzystnych jedynie dla założycieli Unii Europejskiej. Zdaniem naukowca, jest to sprzeczne z zasadą równości, będącą jedną z podstaw unijnego prawa, co otwiera furtkę do rewizji niekorzystnych zapisów. Artur Zawisza z Ruchu Narodowego powiedział natomiast, że opór przeciwko spekulantom jest w Polsce zbyt słaby, a zagraniczny kapitał kupuje polską ziemię, dzięki podstawionym polskim rolnikom. Konieczna jest więc w tej sprawie zmiana konstytucji.

Dr Andrea Hossó zajęła się za to ekonomicznym aspektem obrotu gruntów. Wskazała na małe zainteresowanie rodzimych przedsiębiorców inwestycjami w rolnictwo, co powoduje, że z bogactwa narodowego czerpią zyski zagraniczni inwestorzy. Węgierka zauważyła duży udział zysków z inwestycji poza granicami Holandii, w dochodzie narodowym tego kraju, podczas gdy podobnych wskaźników pozbawione są Polska, Węgry, Bułgaria, Litwa czy Chorwacja, gdzie kapitał znajduje się przede wszystkim w obcych rękach.

Chorwacki nacjonalista i były dyplomata, dr Tomislav Sunić, przedstawił natomiast zagrożenia związane z kapitalizmem i liberalizmem. Zauważył, że w jego kraju, byli komuniści żądzą dalej gospodarką, głosząc jednak obecnie liberalne idee. Sunić określił się jako zwolennik zamknięcia granic i nacjonalizacji banków w krajach europejskich. Konferencję zakończyło wystąpienie posła Jobbiku, Zoltána Magyara, który zapowiedział prace nad większą ochroną gruntów, a także stwierdził, iż Unia Europejska już okazała się nie jest „baśniowym światem”, a Węgry są wykorzystywane przez państwa zachodnie. Wyraził również potrzebę rewizji traktatów unijnych.

Źródła:

http://alfahir.hu/kozep_europai_szovetseg_az_anyafoldvedelemert

http://adusitatus.salon24.pl/575011,konferencja-w-budapeszcie-w-obronie-ziemi-i-tozsamosci

MM

 

1 thought on “Środkowoeuropejska konferencja ziemska w Budapeszcie

  1. Pingback: Polityka Narodowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s