Wiec Jobbiku z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego

jobbik-rewolucja48-2014Jobbik zorganizował tradycyjną manifestację, upamiętniającą Rewolucję Węgierską z 1848 roku, gdy Węgrzy walczyli o wyzwolenie się spod monarchii habsburskiej. Rok temu uroczystości miały okrojony charakter z powodu ostrego ataku zimy, zaś w sobotę zapowiadano poważne burze, jednak ostatecznie impreza Jobbiku rozpoczęła się na Placu Deaka w Budapeszcie. Motywem przewodnim były oczywiście wybory parlamentarne, które odbędą się już za miesiąc.

Manifestacja rozpoczęła się od odśpiewania węgierskiego hymnu narodowego. Następnie głos zabrał poseł Jobbiku, Előd Novák, który skrytykował rządzącą centroprawicę z Fideszu, za brak konsekwentnego rozliczenia komunistycznych oprawców. Wielu z funkcjonariuszy poprzedniego systemu, cieszy się bowiem dalej z przywilejów emerytalnych, mimo ponad czteroletnich rządów antykomunisty, Viktora Orbana. Enikő Hegedűsné Kovács przypomniała natomiast rządy jednego z liderów lewicy, Gordona Bajnaia, przypominając o ich antynarodowej polityce. Przewodniczący budapesztańskiego Jobbiku, György Szilágyi, w swoim przemówieniu scharakteryzował najważniejszych bohaterów rewolucji z lat 1848-49. Jego zdaniem, nie ma obecnie większej różnicy między monarchią Habsburgów i Unią Europejską, dlatego nacjonaliści powinni walczyć o wolność swojego kraju. Szilágyi zwrócił również uwagę, że działacze socjalistów rozdawali ulotki oczerniające Jobbik i niezwiązane ze Świętem Narodowym.

jobbik-rewolucja48-2014-2

Następnie węgierscy narodowcy przemaszerowali ulicami Budapesztu, wypuszczając 1848 balonów w barwach narodowych. Po przemarszu głos zabrali pozostali politycy Jobbiku. Poseł Dániel Kárpát poruszył temat kredytów walutowych, które doprowadziły wiele węgierskich rodzin do ubóstwa, zaś rząd zrobił niewiele w tej sprawie. Skrytykował przy tym nie tylko rządzących, lecz również Brukselę, która rości sobie prawo do decydowania o tym, czy państwo może w ogóle pomóc Węgrom borykającym się z problemem spłaty pożyczki. Kárpát zapowiedział, że Jobbik w przypadku wygranej w wyborach, wypłaci odszkodowania dłużnikom. Parlamentarzysta stwierdził również, że rząd marnuje pieniądze, zamiast inwestować je w tworzenie miejsc pracy, aby młodzi Węgrzy przestali emigrować do Europy Zachodniej. József Tatár także poruszył temat kredytów walutowych, a także zauważył coraz większe uzależnianie się węgierskiej gospodarki od czynników z zagranicy. Poseł Tamás Sneider nawiązał do 1848 roku i prawa dotyczącego ziemi, które pozwoliło na dołączenie dziesiątek tysięcy chłopów do powstania węgierskiego. Obecny rząd ma natomiast zapominać o najuboższych i emerytach. Propozycją Jobbiku jest za to przywrócenie progresywnych stawek podatkowych, podwyżka emerytur oraz możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

jobbik-rewolucja48-2014-4

Jako ostatni głos zabrał Gabor Vona, przewodniczący Jobbiku i kandydat tej partii na szefa rządu. Vona stwierdził, że trudno mówić o wolności pod rządami Fideszu, ponieważ węgierska gospodarka pozbawiona jest fabryk, a Węgrzy pracują jako niewolnicy zagranicznych koncernów, zaś o wolności mogą mówić głównie obcokrajowcy, którzy bez przeszkód mogą nabyć węgierską ziemię. Szef Jobbiku powiedział również, że chciał spotkać się w debacie telewizyjnej z premierem Viktorem Orbanem, ten jednak stchórzył i nie przyjął tej propozycji. Fidesz ma bowiem przede wszystkim rywalizować z Węgierską Partią Socjalistyczną, a jego największym wrogiem jest Jobbik, który nie jest dopuszczany do głosu w państwowych mediach. Vona dodał, że program Jobbiku jest deklaracją narodowej odpowiedzialności, a partia jest jedyną siłą, nie odpowiadającą za zniszczenie kraju. Polityk wezwał również obecne pokolenie do dalszej walki o wolność, oraz pozostawienie spuścizny na przyszłość. Węgrzy jako potomkowie Atylli (legendarny wódz Hunów) powinni bowiem najlepiej wiedzieć, jak ważna jest wolność. Wiec zakończył się występem zespołu Lord.

jobbik-rewolucja48-2014-3

 

Źródło: http://alfahir.hu/talpra_magyar_elkezdodott_a_jobbik_unnepi_megemlekezese

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s