Marsz pamięci łotewskich legionistów

łotwa-marsz-legionu-201416 marca w Rydze, odbył się tradycyjny marsz upamiętniający bojowników Legionu Łotewskiego SS (Latviešu leģions). Manifestacją zorganizowały środowiska łotewskich weteranów oraz organizacje nacjonalistyczne, na czele z partią Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā apvienība), której członkowie współtworzą koalicję rządową. Jak co roku, przeciwko przemarszowi manifestowali przedstawiciele organizacji „antyfaszystowskich” i mniejszość rosyjska. W porównaniu do lat poprzednich, nie doszło jednak do poważniejszych incydentów, zaś liczba przeciwników marszu to zaledwie kilkadziesiąt osób. Choć Dzień Legionu Łotewskiego przedstawiany jest jako impreza neonazistów, demonstranci mieli ze sobą transparenty wyrażające dezaprobatę zarówno dla Józefa Stalina, jak i Adolfa Hitlera, podkreślając, że walczyli oni przede wszystkim o niepodległość Łotwy, występując przeciwko Związkowi Radzieckiemu.\

Demonstracja środowisk łotewskich narodowców, rozpoczęła się na Placu Katedralnym. Przy rytmie bębnów, śpiewano pieśni patriotyczne, przechodząc pod Pomnik Wolności. Według organizatorów, w manifestacji uczestniczyło nawet około 1,5 tysiąca ludzi. Byli wśród nich zarówno ostatni żyjący weterani Legionu, jak i dużo młodych Łotyszy. Z wiecu wypraszane były osoby mające ze sobą nazistowskie symbole, zaś manifestanci wyrażali swoją dezaprobatę zarówno dla komunizmu jak i nazizmu, co symbolizowały m.in. transparenty z przekreślonymi postaciami Adolfa Hitlera i Józefa Stalina. Najwięcej uwagi media poświęciły ministrowi rozwoju regionalnego, Einarowi Cilinsce, którego dymisję zapowiedziała już centroprawicowa premier Laimdota Straujuma.

Uczestnicy marszu w rozmowach z mediami, krytykowali tchórzliwych polityków, którzy odcinają się od obchodów upamiętniających bohaterów narodowych, walczących o niepodległość Łotwy. Poza wspomnianym Zjednoczeniem Narodowym, politycy z partii łotewskich odcinają się od imprezy, co zdaniem jej organizatorów, pokazuje że zależy im jedynie na ciepłych posadach, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Władze Łotwy oraz samej Rygi, podkreślają wyjątkowo spokojny charakter tegorocznej manifestacji. Zatrzymano ogółem siedem osób z obu stron barykady, które były pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, zaś dwie osoby oskarżono o czyny chuligańskie. Na granicy z Estonią zatrzymano natomiast kilku rosyjskich dziennikarzy, mających zakaz wjazdu do Łotwy.

łotwa-marsz-legionu-2014-2 łotwa-marsz-legionu-2014-3 łotwa-marsz-legionu-2014-4 łotwa-marsz-legionu-2014-5 łotwa-marsz-legionu-2014-6

Źródło: http://www.la.lv/godina-latviesu-karavirus/

MM

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s