Kotleba walczy z nadużyciami i biurokracją

kotlebaŻupan kraju bańskobystrzyckiego, Marian Kotleba, zdecydował o nieprzyznaniu dotacji większości szkół w regionie. Chodzi o wkład samorządu, pozwalający na przyznanie szkołom pieniędzy ze środków unijnych. Lider Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana Naše Slovensko), walczy tym samym z nadużyciami przy pobieraniu unijnych pieniędzy. Otrzyma je tylko osiem z dwudziestu dwóch szkół średnich znajdujących się na terenie kraju bańskobystrzyckiego. Pozostałe czternaście placówek miało naruszyć dyscyplinę finansową, a Kotleba wysłał w tej sprawie list do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Żupan zwrócił się również do słowackiego Ministerstwa Edukacji, w sprawie przyjmowania pieniędzy przez szkoły, bez uprzedniej zgody rady regionu. Resort, na czele którego stoi polityk socjaldemokratycznej partii SMER, uważa jednak, że mechanizm ten działa przez siedem ostatnich lat, dlatego nie rozumie obiekcji Kotleby.

Budżet zawierający zapisy o dotacjach dla wspomnianych czternastu szkół, został jednak zatwierdzony przez radę kraju w poprzednim tygodniu. Marian Kotleba zapowiedział, że nie podpisze uchwały, co oznacza jej ponowne skierowanie pod obrady bańskobystrzyckiego samorządu. Aby przełamać weto żupana, potrzebne są 3/5 głosów, co przy składzie rady nie powinno być większym problemem. Będzie to oznaczało przyznanie pieniędzy szkołom średnim i konieczność wyłożenia 5% wkładu do środków unijnych. Jeśli żupanowi uda się wstrzymać tą dotację, placówki będą musiały pozyskać brakujące pieniądze w inny sposób, jeśli nie chcą stracić unijnych funduszy.

Wczoraj Kotleba zdecydował ponadto o redukcji zatrudnienia w Urzędzie Kraju Bańskobystrzyckiego. Oznacza to likwidację czterech spośród ośmiu departamentów. Żupan stwierdził, że między szefami oddziałów właściwie nie funkcjonował przepływ informacji, a poza tym nie mieli oni wystarczającej wiedzy na temat problemów regionu, marnotrawiąc tym samym publiczne pieniądze. To kolejny powód zapowiedzi Kotleby, o niepodpisaniu projektu budżetu regionu. Zawiera on bowiem kwotę wynagrodzeń dla urzędników z likwidowanych departamentów.

Źródła:

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/310509-kotleba-tresta-a-vyhraza-sa-krajskym-skolam/

http://bystrica.dnes24.sk/kotleba-o-vyhadzovoch-na-urade-mnohi-veduci-nevedeli-odpovedat-na-zakladne-otazky-171429

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s