Alain de Benoist o wydarzeniach na Ukrainie

de_benoistIrańskie Radio dla Francji, przeprowadziło rozmowę z Alainem de Benoistem. Francuski myśliciel, twórca nurtu Nowej Prawicy (Nouvelle Droite) inspirującego również nacjonalistów w całej Europie, odpowiedział na pytania dotyczące ostatnich wydarzeń na Ukrainie. De Benoist nie ma wątpliwości, że obalenie Wiktora Janukowycza było inspirowane z zewnątrz, dlatego nie dziwi się reakcji Rosji na zmianę władzy w Kijowie. Po kliknięciu w „czytaj całość”, zapis rozmowy zamieszczony przez włoskie pismo internetowe „L’Intellettuale Dissidente”.

Jak Pan ocenia wydarzenia na Ukrainie?

Wciąż trudno je ocenić, ponieważ jesteśmy w pewien sposób w środku chaosu, kilka dni temu w Kijowie dochodziło do starć zbrojnych, między protestującymi a siłami policji,  potem poinformowano, że wynegocjowano umowy dotyczące wcześniejszych wyborów… Nie ma nadal pewności czy dojdzie do oderwania się części kraju, czy nie dojdzie do innego kryzysu, a zwłaszcza nie wiadomo kto będzie beneficjentem całego zamieszania. Jestem zaskoczony, że w tej sprawie zachodnie siły, a w szczególności Unia Europejska, dolały wiele oliwy do ognia wspierając manifestacje opozycji, którą w rzeczywistości łączyła tylko wrogość do Janukowycza, a wiele rzeczy ją dzieliło

Co Pan sądzi o natychmiastowej reakcji Rosji, nazywającej te wydarzenia zamachem stanu?

Bardzo dobrze rozumiem stanowisko Ławrowa (rosyjski minister spraw zagranicznych – przyp. red.), który zrozumiał że te manifestacje są sterowane zza granicy, że była pewna ingerencja ze strony USA i Europy, a niektórzy ich ważni przedstawiciele przyjechali na Ukrainę, żeby zachęcać manifestantów, do działań na które nigdy nie zgodziliby się we własnych krajach. Uważam też, że opozycja jest zróżnicowana, podobnie jak w Syrii, gdzie różne frakcje reprezentują zupełnie odmienne poglądy od reszty. Na Ukrainie powstał podobny wzór, obok siebie znajdują się ludzie działający na rzecz Unii Europejskiej, NATO i Stanów Zjednoczonych, oraz antyrosyjscy nacjonaliści ukraińscy. Przedstawianie opozycji jako zjednoczonego ruchu, jest bardzo wątpliwe.

Czy można powiedzieć, że istnieje ryzyko rozczłonkowania kraju?

Jest to hipoteza, którą ​​musimy wziąć pod uwagę, ponieważ Ukraina jest podzielona od wielu lat. Jej część odczuwa solidarność z zachodnią częścią Eurazji, Rosją i Wschodnią Euroazją, a drugiej części,  politycznie, religijnie i  kulturowo, jest bliżej do Europy Zachodniej. Fakt starych podziałów, połączonych z bieżącymi wydarzeniami, każe myśleć, że jeśli nie dojdzie do wojny domowej, to dokona się co najmniej większa separacja obu części Ukrainy.

Wielu europejskich przywódców przybyło na Ukrainę, ale podobną drogę obrali również amerykańscy dyplomaci. Jak można wyjaśnić amerykańską postawę?

Przez długi czas, Stany Zjednoczone starały się otoczyć Rosję, aby ograniczyć jej swobodę ruchów, wszyscy pamiętamy choćby kolorowe rewolucje w Gruzji. Cel jest zawsze taki sam, a mianowicie rozszerzenie NATO tak, aby w jak największym stopniu jego członkowie graniczyli z Rosją, która odbiera to jako prowokację a nawet agresję. Geograficzne i geopolityczne uwarunkowania Ukrainy sprawiają, że jest ona kluczową lokalizacją, ponieważ znajduje się między Rosją a krajami Europy Zachodniej i Środkowej. Amerykanie starają się podkreślić, używając wszystkich możliwych sposobów, że mają duże wpływy w krajach byłego ZSRR, aby w jak największym stopniu otoczyć Rosję. To nie przypadek, że wizyty przedstawicieli USA w Kijowie, odbyły się po najostrzejszej kampanii propagandowej przeciwko Rosji, od czasów zimnej wojny. Amerykanie starają się maksymalizować swoje interesy poprzez inspirowanie krajowych wydarzeń, które nie są niczym szczególnym w krajach tego regionu.

Źródło: http://www.lintellettualedissidente.it/alain-de-benoist-sulla-questione-ucraina/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s