Marsz niepodległości Estonii w Tallinnie

estonia-24.02.2014Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) zorganizowała marsz z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Estonię. W manifestacji która odbyła się w poniedziałek, uczestniczyli również przedstawiciele litewskiego Związku Narodowców (Tautininkų sąjunga) oraz łotewskiego Zjednoczenia Narodowego (Nacionālā apvienība). Uczestnicy marszu, których było około stu, przeszli ulicami Tallinna, pod narodowymi i organizacyjnymi flagami, mając ze sobą również pochodnie, a także śpiewając narodowe pieśni estońskie. Sama akcja odbyła się pod hasłem „Estonia dla Estończyków”, bowiem kraj który w wyniku wojny o niepodległość w latach 1918-1920, wyzwolił się spod okupacji rosyjskiej, posiada na swoim terenie liczną mniejszość rosyjską. Liderzy estońskich narodowych konserwatystów podkreślali, że w ciągu dwóch lat swojej działalności, rozszerzyli swoje struktury na cały kraj. Ich podstawowym celem jest narodowe przebudzenie Estończyków, których suwerenność jest zagrożona zarówno ze strony Rosji jak i Unii Europejskiej.

Estonia ogłosiła swoją deklarację niepodległości 21 lutego 1918 roku. Przez następne dwa lata toczyła się estońsko-bolszewicka wojna o niepodległość, zakończona podpisaniem Traktatu w Tartu, który doprowadził do uznania Estonii przez Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republikę Radziecką. Warto podkreślić, że po stronie Estonii walczyli rosyjscy Biali, oddziały brytyjskie, a także ochotnicy z Danii, Finlandii i Norwegii.

Konserwatywna Partia Ludowa Estonii powstała 24 lutego 2012 roku, w wyniku połączenia nacjonalistycznego Estońskiego Ruchu Narodowego (Eesti Rahvuslik Liikumine) oraz agrarnej Estońskiej Unii Ludowej (Eestimaa Rahvaliit). Partia liczy sobie prawie 7 tysięcy członków, będąc największym pozaparlamentarnym stronnictwem w Estonii, a jej najbardziej znanym działaczem jest Henn Põlluaas, burmistrz miasteczka Saue. Ugrupowanie nie miało jeszcze okazji startować w żadnych wyborach, ponieważ ostatnia elekcja w Estonii odbyła się w 2011 roku, czyli przed założeniem partii.

estonia-24.02.2014-2

 

estonia-24.02.2014-3

 

estonia-24.02.2014-4

 

Źródło: http://www.ekre.ee/muljeid-torvikurongkaigust/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s